GÜNCEL

Dr. Gül başardı

Hastanede görev yaparken, nöbet sırasında virüs bulaşan genç doktor taburcu oldu.

Dr. Gül başardı

Hastanede meslektaşından COVID-19 bulaşan genç doktor tedavi sürecini tamamlayarak taburcu oldu. Kanında virüs belirtileri bulunmayan genç doktor hastalık sürecinde hiç ateşinin çıkmadığını söyledi.

Gaziantep'te hastanede birlikte görev yaptığı meslektaşından COVID-19 buluşan genç doktor tedavi sürecini atlatarak taburcu oldu. Genç olduğu için hastalığın belirtilerini çok ağır yaşamadığını söyleyen doktor vatandaşları da uyararak virüse karşı sorumsuz davranmamalarını ama birbirlerine de öcü gibi bakmamalarını istedi.

Gaziantep Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde görev yaparken birlikte nöbet tuttuğu hemşirenin COVID-19 testi pozitif çıkınca meslektaşları tarafından bilgilendirilen ve hastalık belirtileri görülmeye başlayınca hastaneye yatırılan Dr. Berk Gül (28), "Onkolojide nöbet tutarken birlikte nöbet tuttuğumuz arkadaştan bana bulaştı. İlk test negatif geldi ama ilaç tedavisine başlandı. İkinci testim pozitif çıktı. Bu süreçte hiç ateşim çıkmadı ama diğer belirtiler vardı. Kanımda da enfeksiyon lehine bir belirti çıkmadı. Yaşım genç olduğu için belirtilerim çok hafif çıktı. Şimdi eve geldim karantina sürecini tamamlamaya çalışıyorum. Sonuçlarım negatifleşene kadar evde bekleyeceğim. Sonra da görevime başlayacağım" diye konuştu.

Hastalığı bulaşmasında temas süresinin önemine dikkat çeken Gül, "Virüs bulaştıktan sonra eşim, annem ve ailenin diğer fertleriyle temasım oldu. Ancak onlarla sadece bir gün görüştüğüm için onlarda bir şey çıkmadı. Hastanede zaten sürekli viral bir yükle karşı karşıya karşılaşıyoruz. Anladığım kadarıyla bulaşta viral yük ve yakın temas çok dikkat çekiyor" dedi.

Hastalığı tam olarak atlatıp görev başlayınca plazma bağışı için de gönüllü olacağını söyleyen Dr. Berk Gül, gençlerden çok uzun süre sosyal mesafeyi korumadan zaman geçirmemelerini istedi.

Gül, "Bulaşta temas süresi çok önemli olduğu için ne çok sorumsuz olmak ne de birbirine öcü gibi bakmak gerekiyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: SABAH