GÜNCEL

Güzel işler

Vali Davut Gül, korona virüs salgının etkilerini azalmak amacıyla çok yönlü çalışmalar yapıldığını söyledi.

Güzel işler

Gaziantep Valisi Davut Gül, kentte "Zimem Defteri" geleniğini canlandırarak 22 mahalledeki 200 bakkalın defterlerini kapattıklarını ancak daha 400 bakkalın durduğunu söyledi.

Vali Gül, "Biz ağırlığı göçle gelen insanların yaşadığı mahallelere verdik. Buradalarda daha fazla yoksul insan var. 200 bakkalın defterlerini ekiplerimizle birlikte giden hayırseverlerin temsilcilerinin gözü önünde satın aldık. Toplam 240 defter oldu. Biri tüzel kişilik olmak üzere 12 ayrı kişi tarafından 2 milyon liralık borç ödenerek defterler tutanakla teslim alındı" dedi. 

Uygulamanın Gaziantep'te zaten var olduğunu ancak geleneği yaygınlaştırmak için böyle bir çalışma yaptıklarını anlatan Vali Gül, "Devlet bugüne kadar 161 bin aileye biner lira nakdi yardım yaptı. Gönül Seferberliği kapsamında da 110 bin aileye gıda kolisi, 20 bin aileye de biner lira nakdi yardım yapıldı" diye konuştu. 

Defter satın almadan önce sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilk hafta pazarcıların elinde kalan sebze ve meyveleri satın alarak ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak Vefa Destek Ekipleri tarafından dağıtıldığını, sonraki hafta da fırınlardaki ekmekleri satın aldıklarını hatırlatan Vali Gül, bu hafta da borç deftlerinin satın alanarak borçların kapatıldığını, bunun toplumsal dayanışmaya örnek olduğunu söyledi. Vali Gül, "Devletimiz yardım yapıyor, hayırseverler ve STK'larımız yardım yapıyor, ayrıca akrabalar kendi aralarında yardımlaşıyorlar. Bunlar güzel şeyler" dedi.