SİYASET

TBB'den Filistin' destek

Türkiye Belediye Belediyeler Birliği, Filistin’deki belediyelere Pandemi sürecinde araç desteği, online eğitim ve sosyal yardım için çalışmalara başladı.

TBB'den Filistin' destek

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Filistin belediyelerine korona virüs salgını sürecinde araç, online eğitim ve sosyal yardım desteğinde bulunacak.

TBB Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Filistin Belediyeler Birliği Başkanı ve Ramallah Belediye Başkanı Musa Hadid ile telekonferans aracılığıyla buluştu. Başkan Şahin, toplantıda; pandemi sürecinde ortak masa oluşturulup Filistin’e online eğitim, araç desteği ve sosyal yardım yapılmasını görüştü.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin çok büyük bir çatı kuruluş olduğunu belirten Şahin, “Bu kuruluşta eğitim alt yapımız var. Bunu uzaktan eğitime dönüştürmüş durumdayız. Artık yeni normalleşme adı altında bir dünyayı deneyimliyoruz. Bu nedenle eğitimin aksamaması adına sanal ortamda kendi vatandaşımıza dönük organize ettiğimiz eğitimleri çok rahat bir şekilde sizlere ulaştırabiliriz” dedi.

TİKA ve TBB’nin daha önce Filistin’e araç desteği yaptığını anımsatan Şahin, “Bu araç desteğini Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda pandemi sürecinde yeni bir iş birliği çerçevesinde ihtiyaçlarımızı önümüze serelim ve çalışmamız başlasın. Hem eğitim hem araç desteği hem de sosyal yardımlarla ilgili bize düşen ne varsa Filistinli kardeşlerimiz için vermeye hazırız” diye konuştu.

Filistin Belediyeler Birliği Başkanı Musa Hadid ise, “Filistin’in 2 pandemisi var. Birincisi salgın ikincisi ise işgalci güçlerin saldırıları. Bu nedenle ülke olarak biz, salgın esnasında bir de işgalci güçlere karşı mücadele veriyoruz. Bundan dolayı da bizim üzerime düşen büyük sorumluluklar var. Seri toplantılar ve büyük krizler kapsamında ülkeler arası iş birliği ve dayanışma sergilememiz gerekiyor. İmkanlarımız kısıtlı. Filistinli vatandaşlarımızın iyi bir şekilde yaşam sürmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Ayrıca Türkiye’nin yardımseverliğinin Filistinliler tarafından çok iyi bilindiğini belirtmek isterim” dedi.

 

07.05.2020