EKONOMİ

OSB güvenli, üretmek zorundayız

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, bölgedeki 120 fabrikanın COVİD-19 önlemleri kapsamında denetlendiğini, ülkenin tedarik zincirinin devamlılığı için üretmek zorunda olduklarını söyledi.

OSB güvenli, üretmek zorundayız

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, bölgedeki 120 fabrikanın COVİD-19 önlemleri kapsamında denetlendiğini, ülkenin tedarik zincirinin devamlılığı için üretmek zorunda olduklarını söyledi. Şimşek, OSB’de korona virüs vakaları görüldüğü iddiaları üzerine bir açıklama yaparak alınan önlemleri anlattı.

120 işletmenin düzenli olarak Gaziantep Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve OSB tarafından denetlendiğini açıklayan Başkan Şimşek, “Gaziantep OSB, 180 bin çalışanı ve onların aileleriyle yaklaşık bir milyon nüfuslu bir ailedir. İşçilerimizin sağlıkları ve can güvenlikleri için olağanüstü önlemler alınmış olup söz konusu çalışanlar günün 8 saatini çalıştıkları tesislerde, geriye kalan 16 saati aileleriyle ve çevreleriyle geçirmektedir” görüşünü dile getirdi.

Tüm fabrikalarda çalışanların günlük sağlık kontrolleri, sosyal mesafe kurallarına uyum, tesislerin dezenfekte edilmesi, servisler aralıklı oturma gibi konularda büyük hassasiyet gösterildiğini anlatan Şimşek, “Tesislerde ortaya çıktığı iddia edilen vakaların bulunması bu işçilerin söz konusu rahatsızlığa işletmelerde yakalandığı anlamını taşımaz. Unutulmaması gerek ki işçiler iş yerlerinde günde 8 saat çalışmakta ve olağan üstü tedbirler altında çalıştırılmaktadır. Elbette Gaziantep’te son zamanlarda vaka sayısının artışı dikkat çekicidir. Birlikte el ele vererek bu süreci birlikte atlatacağız vatandaşlarımızdan bu süreçte daha dikkatli olmalarını bekliyoruz” dedi.

Gaziantep’ in Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden birisi olduğunu ifaden eden Şimşek,  “Bugün gıda sektörlerimiz Türkiye’nin bütün gıda ihtiyacını karşılamak amacı ile çalışırken vatandaşlarımızın maske ihtiyacı için dokumasız kumaş üreten tesislerimiz Türkiye’nin maske ve tulum ihtiyacını karşılamak için bu zorlu süreçte ülkesinin ve milletinin yanındadır. Biz sanayiciler üzerimize düşenleri yapıyoruz. Çalışanlarımızı en iyi şekilde korurken üretimimizi sürdürmeye tedarik zincirinin sürdürülebilirliğini sağlamaya ve temel gıda ürünlerinin yanı sıra sağlık sektörünün en büyük ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz” diye konuştu.