SAĞLIK

Hareket yoksa manuel terapi şart

Dr. Meliha Hafız, korona virüs salgınına karşı uygulanan sosyal izolasyon nedeniyle hareketsizliğe karşı manuel terapi önerdi.

Hareket yoksa manuel terapi şart

Medical Park Gaziantep Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Uzmanı Dr. Meliha Hafız, korona virüs salgınındaki sosyal izolasyon nedeniyle Ramazan Bayramı’nda da eve kalınması gerektiğini belirterek, salgında evlerde geçirilen sürenin arttığını ve hareket kabiliyetinin azaldığını ifade etti.
Sürekli bilgisayar başında olmanın ve ev içindeki aktivitelerin azaltılmasının bazı sağlık sorunlarına yol açabildiğini vurgulayan Dr. Meliha Hafız, hareketsiz yaşam tarzının, omurganın ve eklemlerin fizyolojik açılarının azalmasına, bu durumun da bel, boyun ve sırt ağrılarının oluşmasına neden olduğunu sözlerine ekledi.

Dr. Hafız, günlük hayatı kısıtlayan ve sağlığı bozan bu ağrıların manuel terapiyle iyileşebileceğinin altını çizdi.

MANUEL TERAPİ NEDIR?
Manuel terapi herhangi bir cihaz ya da makineye kullanmaksızın sadece elle uygulanan bir fizik tedavi şeklidir. Manuel terapide uygulayıcılar, kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrıları azaltmak için bölgedeki eklemleri manipüle etmek ve kas dokusunda baskı yapmak için yalnızca ellerini kullanırlar.

KİMLERE UYGULANABİLİR?
Manuel terapi, bazı kas-iskelet yapısında yeterli hareket kabiliyeti ve hareket alanı olmayan eklem rahatsızlıkları olan kişilerin tedavisinde yardımcı olabilir. Bu rahatsızlıklar kişide ağrı ve işlev, duruş ve hareket değişikliğine neden olabilir. Manuel fizik tedavi, hastanın acı çekmeden daha doğal hareket etmesini sağlamak için eklemlerin hareketliliği kuvvetlendirmek ve kas gerginliğini azaltmak için kullanılır.