EĞİTİM

Online doçentlik sözlüsü

Gaziantep Üniversitesi’nde, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi İlkay Doğan’ın doçentlik e-sözlü sınavıyla online yüksek öğrenimde ilk adım atıldı.

Online doçentlik sözlüsü

Korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında örgün eğitimin yapıldığı eğitim kurumlarında online (çevrim içi) olarak yapılan ders ve sınavların ardından artık yüksek lisans, doktora gibi üst düzey akademik çalışmalar da online yapılmaya başlandı. Gaziantep Üniversitesi’nde, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi İlkay Doğan’ın doçentlik e-sözlü sınavıyla bu yönde ilk adıl atılmış oldu.

 

Gaziantep Üniversitesi’nin Türkiye’de aynı anda iki çevrimiçi ders platformunu başarıyla kullanan nadir üniversitelerden birisi olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ali Gür, üniversite olarak salgının Türkiye’de görülmesinin hemen ardından 17 Mart 2020’de başlatılan toplantıların, dijitalleşmesi sürecini fakülte-enstitü-yüksekokul-bölüm başkanlıkları düzeyinde birim toplantılarına kadar inerek gerçekleştirildiğini vurguladı.

 

Lisansüstü düzeyde ise tez savunma, tez izleme ve yeterlilik sınavlarını da çevrim içi gerçekleştirerek başarılı adımlar atıldığını vurgulayan Gür, “Bugün dijital toplantılara doçentlik e-sözlü sınavı yapılarak bir yenisi daha eklendi. Üniversitelerarası Kurul’un e-sözlü sınav şeklinde doçentlik sınavı yapılabileceğine ilişkin kararının üzerinden 15 gün geçmişken gerçekleştirilmesi üniversitemizin  kalite ve gücünü bir kez daha göstermiştir” dedi.

Yıllar öncesinden uzaktan eğitimin fikri hazırlıklarını yaptıklarını belirten Ali Gür, “Bu sürece hazırlıydık. Akademik hayatın önemli bir dönüm noktası olan doçentlik sözlü sınavını da Gaziantep Üniversitesi’nin birçok ilkle birlikte Türkiye’de ilk defa gerçekleştirerek, bir üniversitenin ihtiyaç duyabileceği bütün toplantıları dijital ortamda yapmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

 

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Can Demirel de, e-sözlü sınavının sorunsuz olarak tamamlandığını belirtirken Tıp Fakültesi doçentlik kadrosuna başvuran İlkay Doğan ise, Türkiye’de ilk doçentlik e-sözlü sınavına giren kişi olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.  Doğan,  “Pandemi sürecinde, doçentlik sözlü sınavı gibi yoğun stres olabilecek bir sınavın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesinden dolayı mutluyum” dedi.