SAĞLIK

Hafta sonu yasak yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün alınan sokağa çıkma yasağının bu hafta sonu için iptal edildiğini açıkladı.

Hafta sonu yasak yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün alınan sokağa çıkma yasağının bu hafta sonu için iptal edildiğini açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Erdoğan, şunları dile getirdi:

“Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs'ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı.

Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.”

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca, önceki gün bu hafta sonu yasak olmayacağını açıklamış ancak dün akşam İçişleri Bakanlığı yasak kararı almıştı. İçişleri Bakanlığı'nın yasak kararı olmasında Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi illerde artan vakaların etkili olduğunu öğrenildi.