GÜNCEL

Yaşlılara müjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun bir aradan sonra ilk kez yüzyüze yapılan kabine toplantısında alınan kararları açıkladı.

Yaşlılara müjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 65 yaş üstü vatandaşların her gün 19:00-20:00 saatleri arasında sokağa çıkabileceklerini açıkladı. Yeni korona kararlarını duyuran Erdoğan, "18 yaş altı ile ilgili kısıtlama ebeveynleri refakatinde olması şartıyla tümüyle kalkmıştır” dedi.

Yaklaşık 3 ay aradan sonra ilk kez yapılan yüz yüze kabine toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  “Uzun bir aradan sonra yüz yüze gerçekleştirdiğimiz Kabine toplantımızda normalleşme takvimi çerçevesinde attığımız adımların değerlendirmesini yaptık. Salgın dönemini özellikle Avrupa ile kıyaslandığında en az kısıtlama, can kaybı ve ekonomik sıkıntı ile atlattığımız bir gerçektir. Türkiye aynı kararlılıkla yoluna devam ediyor. Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar hayatımızı maske, mesafe temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Ülkemizin tek başına salgını yenmesi yetmiyor, dünyanın tamamının bu başarıyı elde etmesi gerekiyor. Bu bakımdan yeni normal dediğimiz düzenin bir süre daha devam edeceği gerçeğine kendimizi alıştırmalıyız. Hastaneden ilaca, maskeden solunum cihazına, bu mücadeleyi yürütmek için ihtiyaç duyduğumuz her türlü imkana sahibiz” diye konuştu.

Erdoğan, 65 yaş üstü vatandaşların 10:00-22:00 saatleri arasında, 18 altı çocukların ise velileriyle birlikte sokağa çıkabileceklerini açıkladı. Erdoğan, lokanta ve restoranların ise gece 24:00'e kadar hizmet vereceğini kaydetti.