EKONOMİ

Marketlerde yeni dönem

Gaziantep Pandemi Kurulu, marketlerde uyulması gereken kurulları yeniden belirledi.

Marketlerde yeni dönem

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 07/06/2020 tarihinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. ve 27. ve 72. maddelerine göre, Gaziantep Valisi Davut GÜL başkanlığında olağanüstü toplanarak, gündemindeki konuları görüşerek, yeni kararlar aldı.

Kararlar şöyle:

İşyerlerinde fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve hızlı bir şekilde yayılan Koronavirüs (Covid19) salgınının önlenmesi, sosyal izolasyonun sağlanması ve içeride kalabalık oluşmasını engellemek için “ market içi yoğunluk tespit sistemi” temin edilmesi kararı alınmıştır.

Temin edilecek market içi yoğunluk tespit sistemi; marketlerde müşterilerin giriş ve çıkışları için kullandıkları iki ayrı kapısı olanlarda uygulanacaktır. Ayrıca müşteri giriş ve çıkış kapısı aynı olan ancak 250 m2 ve üzeri alana sahip olan marketlerde de müşteri giriş ve çıkış kapıları ayrılarak sistem kurulacaktır. Market içi yoğunluk tespit sistemi işyerinde çalışan personel ve müşteri dahil 10 m2’ye 1 kişi olacak şekilde ayarlanacaktır. Müşteri giriş kapısına, market içerisindeki doluluk oranını anlık olarak gösteren dijital gösterge temin edilecektir. Sistem; market içi doluluk oranı %100’e ulaştığı anda müşteri giriş kapısının otomatik olarak kapalı hale getirilmesine ve bu durumun market içi ve dışına anons edilerek müşterilere bildirilmesine sahip olmalıdır. Kurulacak market içi yoğunluk tespit sisteminin ve çalışmasının işyeri yetkilileri tarafından sağlanmasına, kararın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından tebliğinden itibaren en geç bir(1) ay içerisinde söz konusu sisteme geçilmesine,

Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı ve Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususunda karar verilmiştir.”