GÜNCEL

Garantimiz yok

Gaziantep Valisi Davut Gül, toplumsal seferberlik boyutunda virüsün ortadan kaldırabileceğini belirterek, "Bir kişiden herkese yayılan virüse karşı garantimiz yok, dikkatli olmalıyız" dedi.

Garantimiz yok

Gaziantep Valisi Davut Gül, toplumsal seferberlik boyutunda virüsün ortadan kaldırabileceğini belirterek, "Bir kişiden herkese yayılan virüse karşı garantimiz yok, dikkatli olmalıyız" dedi.

Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda muhtarlarla bir araya gelerek salgınla mücadelede yeni bir sayfa açılması gerektiğini belirten Gül, “Mahalle ölçeğinde, devlet eliyle, valilik eliyle bu virüsü ortadan kaldırma şansımız yok. Toplum olarak bir seferberlik boyutunda bunu ortadan kaldırabiliriz" dedi.

Salgınla mücadelede önceliğin 14 gün karantina altında olması gereken kişileri evde tutmak olduğunu söyleyen Gül, "Muhtarlarımız, öğretmenlerimiz, din görevlilerimiz ve STK gönüllülerimiz ile birlikte topluma maske, mesafe ve hijyen kuralının olabildiğince anlatılması da diğer öncelik. Maske takmaz, birlikte yemek yer, muhabbet eder gece yarılarına kadar akraba ziyareti yaparsak inanın yüz bin tane kanun, yönetmelik çıkarsak yine bu virüsün ortadan kalkma ihtimali yok” ifadelerini kullandı.

Merak edilen pek çok konuya da açıklık getiren Gül, “Vaka sayılarının açıklanması ile ilgili talepler alıyoruz lakin bununla ilgili durumu sadece Sağlık Bakanımız açıklıyor. Onun dışında kimsenin bunu açıklama yetkisi yok ama tablo ortada. Bu hastalık bir kişi ile başladı. Onun için vaka sayısının beş yüz olmasının, bin olmasının hiçbir önemi yok. Eğer Gaziantep’te bir vaka varsa sağlık anlamında hiçbir garantimiz yok" dedi.

Vali Gül, "Test yapılmama serzenişleri geliyor. Pozitif vakaların tespit edilmesi halinde temaslıları tespit ediliyor. Temaslıların herhangi bir semptomu, rahatsızlığı varsa test yapılıyor. Virüsün 14 günlük bir kuluçka süresi var. Daha öncesinde yapılan testlerin bir anlamı yok. Pozitif vakalar hastanelerde tedavi görüyor, pozitif vaka olup rahatsızlığı olmayanları yurtta misafir ediyoruz" diye konuştu.

Vaka çıkmasını beklemeden herkesin kendi evini, apartmanını kurumlardan beklemeden kendisinin dezenfekte etmesi gerektiğini dile getiren Gül, bunun yaşam tarzı haline getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Vali Gül, Organize Sanayi Bölgesi ile vakaların kaynağı şeklinde yanlış bir algının bulunduğunu sözlerine ekledi.