GÜNCEL

Yaralı kargaya anne şefkati

Hayvanseverler aracılığıyla yaralıyken Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde tedavi altına alınan Garip isimli karga annesi gibi benimsediği bakıcısından bir an olsun ayrılmıyor.

Yaralı kargaya anne şefkati

Hayvanseverler aracılığıyla yaralıyken Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde tedavi altına alınan Garip isimli karga annesi gibi benimsediği bakıcısından bir an olsun ayrılmıyor.

Dünyanın 4. Türkiye’nin ise en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne yavru bir karga yaralıyken tedavi edilmek üzere getirildi.  Hayvanseverler tarafından kanadı ve ayağı yaralı bir şekilde hayvanat bahçesine teslim edilen yavru karga veteriner hekimlerin yaklaşık 2 ay süren bakımının ardından iyileşti. 

Tedavi süresince geçen zamanda karga sürekli kendisiyle ilgilenen yemini ve suyunu veren bakıcısı Necmettin Polat’a (40) anne sevgisiyle bağlandı. Bakıcısı tarafından “Garip” ismi verilen karga doğaya salınmak istenmesine rağmen bakıcısından ayrılmak istemiyor. Garip her gün sabahları işe dönen bakıcısını etrafında uçarak karşılıyor ve omzuna konuyor. Annesi gibi benimsediği Polat’tan başka kimsenin elinden beslenmeyen Garip, başka hayvanların ihtiyaçlarını karşılayan bakıcısına her yerde eşlik ediyor. 

HER SABAH KARŞILIYOR

Garip’in her sabah kendisini karşıladığını söyleyen Gaziantep Hayvanat Bahçesi görevlisi Necmettin Polat, “Garip, yaklaşık 2 ay önce yaralı bir şekilde hayvanseverler tarafından getirildi. Tedavisi yapılırken ben de yanından ayrılmıyordum. Kendisiyle sürekli ilgileniyordum. Git gide bana alıştığını yanımdan ayrılmadığını hissetmeye başladım. Ben de kendisine alıştım. Akşam kendine yemini ve suyunu veriyorum sabahleyin geldiğimde beni beklediğini görüyorum” dedi.

ÇOCUĞUM GİBİ

Garip isimli kargayı çocuğu olarak gördüğünü belirten Polat, “Annesi gibi alıştı bana ben de kendisini çocuğum gibi görüyorum. Çok zeki bir hayvan gün içinde nerelere gittiğimi ezberledi. Sabahleyin yanına uğrayamadığım zaman kendisi beni buluyor. Benim elimden başka kimseden beslenmiyor. Ben gün içinde işlerimi yaparken Garip’te omzumda benimle dolanıyor” diye konuştu.

Garip ve bakıcısı arasında özel bir oluştuğunu söyleyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler ise, hayvanat bahçesi bünyesinde çalışan görevlilerin özverili bir şekilde işlerini yaptıklarını söyledi.