EKONOMİ

Yerli mercimek hasadı başladı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey’e bağlı Hacıköprü mahallesinde gerçekleşen mercimek hasadına katıldı.

Yerli mercimek hasadı başladı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey’e bağlı Hacıköprü mahallesinde gerçekleşen mercimek hasadına katıldı. Şahin, yerel üretimi ve gastronomiyi güçlendirmek amacıyla 500 çiftçiye, toplam 60 ton sertifikalı mercimek tohumunun dağıtıldığını anımsatarak, çiftçinin yüzü gülerse dünyanın da yüzünün güleceğini söyledi.

Gaziantep olarak tarımda ihtisaslaşmaya ihtiyaç duyulduğunu, her ilçenin ayrı bir ihtiyacı olduğunu belirten Şahin, “Tarımla ilgili bir çalıştay yaptık.  Her ilçenin kendine özgü ihtisas alanına göre destek vermeye karar verdik. Nurdağı ve İslahiye tarafında üzüm ve biber, Oğuzeli’nde nar, Nizip ve Karkamış’ta zeytin ve fıstık,  Yavuzeli ve Araban sarımsak öne çıkıyor. Böyle büyük bir zenginliğin olduğu bu topraklarda çiftçinin taleplerini gidermek durumundayız” dedi.

Şahin, “Bugün mercimek hasadındayız. Çiftçi kardeşlerimize mercimek tohumu yardımı yaptık. Toprağımız öyle büyük bir bereket ki ne verirsen 50 katını sana geri veriyor. Mercimek, hem lezzet hem şifadır. Özel bir üründür. Pandemiden sonra yeni bir dünya kuruluyor. Artık sağlık başlığı çok önemli bir kavram haline geldi. Gıda güvenliğimizi korumak zorundayız. Çiftçinin yüzünü güldürmeliyiz. Böyle olursa dünyanın da yüzü gülecektir” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Latif Karadağ ise, yeni dönemde tarımsal anlamda çiftçiyi güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Karadağ,  “Bölgemizde her ilçede hangi üretimimiz öne çıkıyorsa tarımsal anlamda çiftçimizin elini güçlendirmeyi hedefledik. Her ilçede öne çıkan ürünü destekledik. Ayrıca rekoltenin artırılması ve pazarlanması için de koordineli çalışma anlayışını koruyacağız. Gaziantep hem kendine hem de Türkiye’ye yetebilen bir şehir durumuna gelecek” dedi.

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, mercimek hasadına gelen Şahin’e teşekkür ederek, “Kırmızı mercimeği anavatanı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’dir. Kırmızı mercimeğin daha kaliteli olması için Başkanımız 60 ton sertifikalı mercimek tohumu desteğinde bulundu. Başkanımıza daha önce söz vermiştik, ‘destek sizden üretim bizden’ diye. Sözümüzü yerine getirerek üretim oranımızı artıracağız” şeklinde konuştu.