YAŞAM

Bu genelge Gaziantep'e uyar

İçişleri Bakanlığı yeni dönemde düğün salonlarında uyulması gereken kuralları belirledi. Valiliklere gönderilen genel ile düğünler artık daha farklı olacak.

Bu genelge Gaziantep'e uyar

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle uzun süre kapalı kalan düğün salonlarıyla ilgili Valiliklere yeni bir genelge gönderdi.

"Düğün Törenlerinde Uygulanacak Tedbirler" başlığıyla gönderilen genelgeye göre, düğünler, bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün oldukça açık havada yapılacak ve süre kısa tutulacak. Her masada yeterli sayıda en az yüzde 70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiği bulundurulacak. Misafirlerin girişlerde mutlaka ateş ölçümleri yapılacak. 38 dereceden yüksek olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak. Masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecek.

Genelgede düğünlerin açık alanlarda yapılması önerisi Gaziantep ve bölge illeri için ayrı bir yük getirmiyor. Çünkü bölgedeki düğünlerin büyük bölümü açık havada yapıldığı gibi salon veya otel düğünü yapanların önemli bir kısmı da yaz aylarında yapılan düğünleri için yine bu kurumların açık alanlarını tercih ediyor.