SAĞLIK

Tabip Odası'ndan çarpıcı açıklama

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Ramazan Sürücü, kentteki hastanelerin COVID servislerinde yatak kalmadığını belirterek vatandaşları kurallara uymaya davet etti.

Tabip Odası'ndan çarpıcı açıklama

Korona virüs vakalarında yaşanan artışta Türkiye’de ilk sıralarda yer alan Gaziantep’te Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamanın ardından önemli bir uyarı da Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı DR. Ramazan Sürücü’den geldi. Sürücü, hastanelerin dolduğunu belirterek, “Her birey kendi sağlığına olduğu kadar çevresinin sağlığına karşıda sorumludur. Kurallara uymak kanuni, akli ve vicdani bir görevdir” diyerek vatandaşları uyardı.

Sağlık Bakanı Prof. Koca’nın açıkladığı gibi Gaziantep’in KOVİD-19 vaka sayısında artış konusunda ilk 5 şehir içerisinde yer aldığını ve ildeki salgının kontrolden çıkmasına ramak kaldığına dikkat çeken Sürücü, “Üzülerek söylüyorum; kentimizde şu an bütün hastanelerde KOVİD-19 için ayrılan servisler ve yoğun bakımlarda yataklar dolmuş durumda. Acil servislerde yer bekleyen çok sayıda pozitif hasta var. Artık genel durumu uygun olan hastaları tedavilerini verip yurtlara ve evlerine göndermek zorunda kalıyoruz” dedi.

Kontrolüz bir artışın olduğu salgına karşı paniğe yol açmayacak şekilde durumun ciddiyetini anlatıp, halkı ciddiyetle duyarlı davranmaya davet etmek gerektiğini kaydeden Sürücü, “Çevrenizde ki temaslılara ateş, öksürük, nefes darlığı, koku ve tat kaybı, ishal, yaygın kas ağrısı gibi bir iki semptomu yoksa hastanelere test için gitmemelerini önerelim. Boşuna sağlık kurumlarını, acilleri meşgul etmesinler. Temaslılar herhangi bir şikayetleri olmadığı sürece 14 gün süreyle evden dışarı çıkmasınlar. Şikayetleri olursa 112’yi arasınlar” diye konuştu.

Yasaklar kalmış olmasına rağmen 65 yaş üstü bireylerin zorunlu olmadıkça dışarı çıkmalarını isteyen Sürücü, “Tüm yaş grupları toplu taşıma araçlarını mümkün olduğunca kullanmasınlar. Kapalı kalabalık ortamlarda bulunmasınlar. Taziye, hasta ziyareti, asker uğurlama, internet kafe, düğün-nikah gibi ortamlarda bulunmasınlar. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına azami dikkat etsinler. Bu konularda bir seferberlik başlatmak gerekiyor” dedi.

Sağlık çalışanlarının durumlarına da dikkat çeken Dr. Sürücü, “Sağlık çalışanları çok yoruldu, demoralize durumda. Sağlık çalışanları, kurumlar, idarecilerimiz büyük bir çaba içerisindeler. Kamu idaresi merkezden gelen genelgeler dışında kentimizle ilgili özel kararlar maalesef alamıyor. Her birey kendi sağlığına olduğu kadar çevresinin sağlığına karşıda sorumludur. Kurallara uymak kanuni, akli ve vicdani bir görevdir. Lütfen kurallara uyalım, uymayanları uyaralım. Hepimiz güvende olana kadar hiç birimiz güvende olamayacağız” görüşünü dile getirdi.