EĞİTİM

Suriye'de diploma sevinci

Gaziantep Üniversitesi'nin Suriye'de açtığı meslek yüksekokulundan mezun olan 100 Suriyeli öğrenci diploma aldı.

Suriye'de diploma sevinci

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN)  Cerablus Meslek Yüksekokulu’nda eğitimlerini tamamlayan 100 Suriyeli öğrenci diploma aldı. Pandemi süreci nedeniyle online olarak düzenlenen törende 15 öğrenci mezunlar adına kep attı.

Törende konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, üniversitelerinin ilkleri başaran bölgesinde güçlü, uluslararası dinamikleri olan üniversitelerden birisi olduğunu söyledi.

Gür, “Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile Suriye tarafında kurulan ve Türkiye’nin yurt dışında açılan kampüslerimizde eğitim başarıyla sürmektedir. Bunlardan Cerablus Meslek Yüksekokulumuz ilk mezunlarını verdi. Türkiye’de Gaziantep Üniversitesi marka değerini koruyarak sınır ötesinde, savaş alanlarında bile her türlü çabayı sarf ederek kaliteli eğitimi ile uluslararası arenada kendisinden söz ettiriyor” dedi.

Savaşın ve karmaşanın en sıcak olduğu zamandalar da bile Türkiye’nin oluşturduğu güvenli bölgede yer alan Cerablus’ta Meslek Yüksekokulu ile büyük umut ışığı olduğunu söyleyen Ali Gür, “O kargaşa içerinde derslerine devam ederek mezun durumuna gelen ve başarılı olan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Çok önemli bir adım olan yükseköğrenimdeki bu çaba ve bu gayret gelecekte Suriye’nin şekillenmesinde çok önemli bir adım olacaktır” diye konuştu.

Suriye’nin başka kentlerinde ise 3 fakülte açtıklarını vurgulayan Gür, “Bu kurumlar o bölgeye yükseköğretim anlamında büyük bir kazanım sağlamıştır. Gaziantep Üniversitesi olarak bunu yapmaktan mutluyuz. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu fırsatı bize tanıdığı için de teşekkür ediyorum. Mezun ettiğimiz öğrencilerimiz ile iftihar ediyoruz” dedi.

Okul birincisi Hasan Mla Süleyman ise, çatışma, açlık ve göç gibi acılar yaşadıktan sonra Türkiye’nin bölgeye gelmesiyle ümitlerinin yeniden yeşermeye başladığını belirterek, “Yükseköğretimden ümidimizi kesmiş, gelecekten beklentimizin azaldığı bir zamanda, Gaziantep Üniversitesi’nin, üniversite eğitimini bölgemize getireceğini duyduğumuzda çok sevinmiştik. Bu gelişme birkaç yıl öncesinde bizim için bir hayalden ibaretti” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kep atma ve diploma töreni yapıldı. Mezun olan 100 öğrenci adına törene katılan ve dereceye giren 15 öğrenci keplerini atarak mezuniyet coşkusunu yaşadı. Cerablus’ta Meslek Yüksekokulu’nda başarı sıralamasında ilk üçe giren öğrencilerin plaketlerini Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir ve Cerablus Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Fehmi Soğukoğlu verdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtları ile terörden temizlenen bölgelerde eğitimin geliştirilmesine yönelik başlatılan çalışmalar kapsamında Gaziantep Üniversitesi tarafından Cerablus’ta Meslek Yüksekokulu, El-Bab’ta İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Azez’de İslami İlimler Fakültesi ve Afrin’de Eğitim Fakültesi kuruldu. Bu yükseköğrenim kurumlarında toplam 737 Suriyeli öğrenci eğitim görüyor.