GÜNCEL

80 milyon gazi

Gaziantep Valisi Davut Gül, 15 Temmuz'da tüm milletin meydanlara indiğini belirterek, "Şehitlerimizin yanında 2 bin 300 gazimiz var ama bana göre 80 milyon gazimiz var" dedi.

80 milyon gazi

Gaziantep'te 15 Temmuz Demokrasi Milli Birlik Günü anması korona virüs önlemleri kapsamındaki sınırlı sayıda katılıma rağmen coşkulu geçti.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda gerçekleşen etkinliğe vatandaşlar ve protokol mensupları katıldı.


Törende konuşan Vali Davut Gül, "15 Temmuzlarda iki duyguyu bir arada yaşıyoruz. Hem anma ve acılarımız var. 251 şehidimiz, gazilerimiz var. Aynı zamanda da sevincimiz, kutlamamız var. Bu millet, sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti ve cesaretiyle, milletimizin ferasetiyle bu devleti uçurumun kenarından aldı. 15 Temmuz’un üzerinden 4 sene geçti. Şimdi Libya' da, Mısır'da, Suriye'de ve Irak'ta olanlara baktığımızda aha iyi anlıyoruz" dedi.
Gül, "Silahlı kuvvetlerin içerisinde bir hain grup FETÖ mensubu darbe yapmak istedi. Bu milleti ve devleti bölmek istedi. Bu devleti işgal etmek istedi. Ama bu milletle beraber ordumuzun çok önemli bir kısmı bu darbecilere karşı durdu. Sayın Cumhurbaşkanımızın, başkomutanımızın emri altında bu mücadeleyi yaptı. Herkes şehadete, gaziliğe koştu. 2 bin 300 civarında gazimiz var. Ama bana göre 80 milyonun üzerinde gazimiz var" diye konuştu.
15 Temmuz'un halkın zaferi olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “15 Temmuz bir Malazgirt’tir. 15 Temmuz Fatih'in İstanbul'u fethinin önemli bir günüdür. 15 Temmuz kurtuluş mücadelemiz olan Çanakkale günüdür. 15 Temmuz en fazla gazi şehrin ve 25 Aralık’ı yaşayan gazinin torunlarının anladığı gündür. Çünkü 15 Temmuz baktığınızda, ölümü öldürenlerin gazi şehrin torunlarının en iyi bu geceyi anladığı gündür" dedi.