GÜNCEL

Bilgi edinme hakkı tartışılamaz

Gaziantep Valisi Davut Gül, günümüz dünyasında bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme hakkının tartışılmaz bir gerçek olduğunu söyledi.

Bilgi edinme hakkı tartışılamaz

24 Temmuz 1908’de basında sansürün kaldırılmasıyla bu tarihin her yıl “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaya başlandığını anımsatan Gaziantep Valisi Davut Gül, "İçinde bulunduğumuz iletişim çağında her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme hakkı modern dünyada tartışılmaz bir gerçektir" dedi. 

24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Vali Gül, "Bu anlamda toplumsal değerlere saygılı, kişi hak ve özgürlüklerini koruyup gözetmeyi görev sayarak halkımızın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını sağlayan basın kuruluşları, aynı zamanda demokrasimizin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır. Teknolojinin hızla geliştiği çağımızda yeni iletişim imkânları artarken buna paralel olarak özellikle internet kullanımıyla zenginleşen iletişim dünyasında toplum ve devlet arasında köprü olma görevi üstlenen basın mensuplarımız, görevlerini özveriyle yerine getirmektedirler" görüşünü dile getirdi. 

 

Milli değerlere saygılı, kişi hak ve özgürlüklerini temel alan bir anlayışla, içinde bulunduğu toplumu daha ileriye taşıyacak bir yaklaşımla görevini yerine getiren basının, demokrasinin en büyük güvencesi olduğunu ifade eden Gül, mesajında şöyle dedi: 

"Bütün dünya ülkelerinin sistemlerini, ekonomilerini, toplumsal bakışlarını ve toplumsal yaşayış tarzlarını sağlık temelinde yeniden sorgulamalarına yol açan küresel bir salgınla, Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu dönemde, Gaziantep olarak toplumsal birlikteliğimizi artırmak adına uyguladığımız her projede, İlimizde bulunan basın mensuplarımız yaptıkları haberlerle bizlere yardımcı olmuş ve birlik anlayışımızın artmasına katkıda bulunmuşlardır.

Bununla birlikte İlimizin kalkınması açısından koyduğumuz hedefler doğrultusunda yürüttüğümüz çalışmalarda, basın mensuplarımızın bizlere desteği de ayrıca gücümüzü artırmıştır.  

Bu duygu ve düşüncelerle; basında sansürün kaldırılışının 112. yıldönümünde, İlimizde faaliyet gösteren yerel ve yaygın gazete, televizyon, radyo, dergi, internet haber siteleri ve haber ajansları temsilcileri olmak üzere tüm değerli basın çalışanlarının 24 Temmuz Basın Bayramını kutluyor, kendilerine sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum. "