SAĞLIK

Alo Korona faaliyette

Gaziantep'te korona virüs hastaları artık belediyelerin tahsis ettiği özel araçlarla hastaneye gelip gidecek. Vatandaşlar, Valilik bünyesinde kurulan "Alo Korona" hattını arayarak yardım talep edebilecek.

Alo Korona faaliyette

Gaziantep’te korona virüs hastalarının acil sağlık ihtiyaçlarının daha çabuk karşılanabilmesi ve İl genelinde ilgili bütün kurumlarla koordinasyon sağlanması amacıyla İçişleri ve Sağlık Bakanlığının talimatıyla Valilik bünyesinde COVİD-19 Sağlık Destek Hattı Çağrı Merkezi kuruldu. 

444 0 627 numaralı Destek Hattı Çağrı Merkezi’nin çalışmalarına başlaması ile birlikte İl Sağlık Müdürlüğü personeli olan uzman çağrı alıcılar vatandaşların sıkıntılarını dinleyerek hem anında çözüm üretiyor hem de ambulans veya muayene gibi talepleri yazılım vasıtasıyla online olarak İl Sağlık Müdürlüğü’nün ilgili birimlerine iletiyor.

Covid-19 belirtileri gösteren vatandaşların test için hastaneye sevk edilmesi, karantina altında olan hastaların ihtiyaçlarının giderilmesi ve karantinada nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili soruların yanıtlanması, test ve tedavi sürecinde Sağlık Bakanlığının uyguladığı protokollerin ve sebeplerinin vatandaşlara aktarılması gibi birçok hizmet destek hattı vasıtasıyla vatandaşlara ulaştırılıyor.

Gelen çağrılar sonucu Covid-19 testi yaptırılması gereken vatandaşlara Sağlık Müdürlüğü’nün sivil araçları ile ya evlerinde test yapılıyor ya da evlerinden alınarak ilgili hastanelere götürülüyor ve testle birlikte muayenesi yapıldıktan sonra tekrar evlerine bırakılıyor.  Evlerinde karantina altında olan vatandaşların durumu da aynı sistem vasıtasıyla ilgili kaymakamlıklara bildirilerek ihtiyaçlarının karşılanması noktasında destek alması sağlanıyor.

Gerekli işlemlerin daha rahat bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkâmil belediyeleri tarafından İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edilen 100 araçtan 50 tanesi hizmete alınırken 50 tanesinin de önümüzdeki günlerde işlemlerinin tamamlanarak hizmete girmesi bekleniyor.

Çağrı Merkezini ziyaret eden Vali Davut Gül, erken teşhis ve tedavinin salgın pandemi sürecindeki önemine dikkat çekerek “Vatandaşlarımızdan bize gelen taleplerden ve şikâyetlerden dolayı hayata geçirdiğimiz 444’lü hattımızla mazeret ve şikâyetlerin önüne geçeceğiz. Bütün vatandaşlarımıza 1’inci sınıf hizmet sunuyoruz. Vatandaş, 444 06 27’yi aradığında evinde gidip testini alıyoruz. Hastaneye gitmesi gerekiyorsa hastaneye götürüyoruz. Hastanede tedavisi bittikten sonra alıp evine getiriyoruz” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın son genelgeleriyle yeni bir döneme girildiğini belirterek, “Yeni normal dönemimizde erken tanı, evde tedavi, erken teşhis çok daha önemli. Dolayısıyla vatandaşımızın 444’lü hat üzerinden taleplerini, ihtiyaçlarını ve şikâyetlerini kurduğumuz yeni sistemle karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

Destek Hattının gelen çağrıları kaydetmesi ve ilgili birimlere yönlendirilmesi için gerekli olan Web tabanlı bilgisayar yazılım desteği Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından hazırlandı.