YAŞAM

İpek hemşire hayat kurtardı

Akraba ziyareti için geldikleri Gaziantep'te havuza giren Kazakistanlı Elbira boğulma tehlikesi geçirip kalbi durunca tesadüfen orada olan bir hemşire tarafından yapılan masajla kurtarıldı.

İpek hemşire hayat kurtardı

Havuzda boğulma tehlikesi yaşarken fark eden babası tarafından sudan çıkarılan ve tesadüfen bölgede bulunan acil servis hemşiresinin müdahalesi ile kalbi yeniden çalıştırılan küçük kız hastanedeki tedavinin ardından yeniden sağlığına kavuştu.

Kurban Bayramı tatilini geçirmek üzere Gaziantep’teki akrabalarının yanında geçirmek üzere kente gelen Kazakistanlı Farhad ve Vahide Khorsidi çifti, 4 yaşındaki kızları Elbira ile birlikte Gaziantep-Kilis karayolunun 15. Kilometresinde yeni açılan bir havuza gittiler. Havuza giren küçük Elbira, boğulma tehlikesi yaşadı.  Küçük Elbira, durumu fark eden babası tarafından havuzdan çıkarıldı. Şans eseri o bölgede bulunan Acil Servis Hemşiresi İpek Nur İpek, küçük kıza ilk yardımda bulundu. Küçük kızın kalbinin durduğunu fark eden İpek’in çabaları sonucu küçük kız hayata döndü. Bölgeye sevk edilen ambulans yardımıyla Özel Defa Life Hastanesi'ne kaldırılan küçük kız, tedavisinin ardından sağlığına kavuştu.

Küçük kıza ilk yardımda bulunmak üzere gittiği zaman nabzının atmadığını ve nefes alamadığını gördüğünü söyleyen İpek Nur hemşire, “112 Acil Servis ekipleri ile irtibat kurarak küçük kıza ilk müdahalede bulundum. 20 dakikadan fazla bir süre devam eden kalp masajı ve suni teneffüsün ardından küçük kızın nabzı atmaya başladı. Bulunduğumuz alan yeni bir bölge olduğu için ekiplerin adresi bulmasında aksaklıklar yaşandı. Küçük kızı sivil araç yardımıyla acil servis aracının erişebileceği bir noktaya ulaştırdık” dedi.

5 gün yoğun bakımda yapılan tedavisinin ardından normal servise alınan küçük kızın sağlığının iyi olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Serpil Erdoğan, “Havuzda boğulma sonrası resüsitasyon uygulanarak hastanemize getirilen hastamız, yoğun bakımda solunum cihazına bağlı olarak takip edildi. Birkaç günlük tedavinin ardından tamamen sağlığına kavuşacağını tahmin ediyoruz. Nörolojik olarak herhangi sorunu bulunmuyor” diye konuştu.

Akrabalarının yanında tatili geçirmek için geldikleri kentte ilk günlerinin güzel geçtiğini ancak serinlemek için gittikleri havuzda küçük kızlarının boğulma tehlikesi geçirmesiyle paniklediğini söyleyen baba Farhad Khorsidi, “Hemen havuza atlayıp kızımı çıkardım ancak nefes almıyordu. Orada bulunan bin hanım hemşire olduğunu söyleyerek bize yardım etti. Kızımın yeniden hayata dönmesini sağlayan İpek hemşire ile doktorumuza ve hastaneye çok teşekkür ediyorum” dedi.