GÜNCEL

Gaziantep depreme hazır değil

Makine Mühendisi Ali Peri, Marmara Depremi’nin yıldönümünde deprem gerçeğine dikkat çekerek Gaziantep için uyarılarda bulundu.

Gaziantep depreme hazır değil

Makine Mühendisi Ali Peri, Marmara Depremi’nin yıldönümünde deprem gerçeğine dikkat çekerek Gaziantep için uyarılarda bulundu.

Kentin imar sorunu ve sağlıksız yapılaşmasının yanı sıra deprem sonrası toplanma alanlarının nereleri olduğunun bilinmediğini vurgulayan Peri, olası bir depremin faturasının çok ağır olabileceğini kaydetti.

Marmara Depreminin yıl dönümünde yazılı bir açıklama yapan Ali Peri, 21 yıl önce meydana gelen depremde resmi sonuçlara göre 18 bin 873 kişinin yaşamını yitirdiğini, binlerce kişinin yaralandığını, 328 bin 113 ev ve işyerinin de hasar gördüğünü ifade eden Peri, yapıların yüzde 25’inin de kullanılamaz hale geldiğini anımsattı.

DEPREM TÜRKİYE’NİN GERÇEĞİ

Depremin Türkiye’nin olduğu kadar Gaziantep’in de acı bir gerçeği olduğunu kaydeden Peri, “Son olarak Ocak ayında meydana gelen Elazığ-Sivrice Depremi bunu bir kez daha hatırlattı. Doğal afetlerin felakete dönüşmemesi için bir an önce işe konulmalı. Depremde oluşabilecek can ve mal kaybını en aza indirmek için gerekli çalışmalar yapılmalı” dedi.

TOPLANMA ALANLARINA DİKKAT

Gaziantep’in olası bir depreme hazır olmadığına dikkati çeken Ali Peri, kentte deprem toplanma alanlarının bilinmediğini söyledi. Peri, “Gaziantep ilimize yakın bulunan diri faylar her zaman deprem üretme potansiyeline sahiptir. Depremin faturasının ağır olmaması için bir an önce gerekli çalışmalar yapılmalı. Depreme dayanıksız yapılar yıkılmalı ya da gerçek anlamda güçlendirilmelidir. Deprem sonrasında vatandaşlarımızın toplanacağı alanlar net olarak belirlenmeli ve kamuoyuna duyurulmalıdır. Bu alanlara da kesinlikle bina yapılması izin verilmemelidir” diye konuştu.