YAŞAM

Gül'den plazma çağrısı

Gaziantep Valisi Davut Gül, koronavirüse karşı etkili tedavi yöntemleri arasında yer alan İmmün Plazma Tedavisi için kan bağışı çağrısında bulundu.

Gül'den plazma çağrısı

Gaziantep Valisi Davut Gül, koronavirüse karşı etkili tedavi yöntemleri arasında yer alan İmmün Plazma Tedavisi için kan bağışı çağrısında bulundu. Vali Gül, “İyileşenin bir daha hasta olması veya akrabasının hastalanması ihtimali var. Bu süreci en iyi onlar biliyor” dedi.

Gaziantep’te Valilik ve Kızılay işbirliğinde immün plazma bağış oranını artırmak amacıyla başlatılan kampanyaya destek için Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Türk Kızılay Gaziantep Şube Başkanı Nihat Yıldırım ortak açıklama yaptı. Vali Gül, iyileşen vatandaşların diğer hastalara can verebilmesi için kan bağışında bulunması gerektiğini belirtti.

Herkesin korona virüse yakalanabileceğine dikkat çeken Vali Gül, “İyileşenlerin bir daha hasta olabilme ihtimalleri var, yakınlarının hasta olma ihtimalleri var. Bu süreci en iyi onlar biliyor. Verilen her plazma, yapılan kan bağışı,  bizim bağışıklığımızı daha da güçlendirecek. Bu şehir her anlamda farklı oldu. Binlerce hastamız iyileşti. Ancak iyileşenlerin hasta vatandaşlarımıza can verebilmesi için kan bağışı yapması gerekiyor. Bu hem insanı anlamda görevimiz hem de hem şehri, ülkeyi korumak anlamında görevimizdir” dedi.

OKULLAR AÇILMADAN BİTMELİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Bizim medeniyetimiz yaşatan bir medeniyettir. Bugün salgından kurtulan ağabeylerimiz aramızdaysa plazma bağışları sayesindedir. Devlet ve Bilim Kurulu gereğini yapıyor. Ama şehir olarak bizim çok hızlı düşük risk gurubunda başladığımız süreci tamamlamamız lazım. Okullar açılmadan bu illetten kurtulmamız lazım” diye konuştu.

3 KEZ PLAZMA VERİLİNCE KURTULDU

Koronavirüs tanısı konularak Kızılay’dan plazma tedavisi görüp sağlığına kavuşan 75 yaşındaki Reşat Soydemir, “Bugün eğer hala hayattaysam bu almış olduğum plazma sayesindedir. Tedavi sürecimde uygulanan ilaç tedavilerinin yetersiz kalması sonucu 3 defa aldığım plazma tedavisi beni iyileştirdi. Hastalığın bir düğünde bulaştı. Benimle beraber birçok insana bulaştı. Çok ciddi beslenme zorlukları yaşadığım. Hastalığımın son zamanlarında mama ile beslendim” dedi.

YILMAZ 10 GÜNDE BİR BAĞIŞLAYACAK

Plazma bağışında bulunan Şehitkâmil AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz ise,  “Hastalığı geçiren insanlardan birisiyim. Bunun zorluklarını, nasıl olduğunu çok iyi bilen birisiyim. Süreçte kendi derdinizi unutuyorsunuz. Kimlere zarar verdim diye düşünüyorsunuz. Sağlık çalışanlarımızın desteği ile bu hastalığı atlattım. Rabbim hastalığı yaşayan herkese acil şifalar versin. Plazma bağışı ile ilgili geçen hafta Kızılay’a gittik. Vücudumuzun antikor ürettiğini öğrendik. Bu nedenle 10 günde bir plazma bağışımı yapacağım” dedi. 

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Tiryaki ise, algının yaşadığı süreçler ve küresel bir krize dönüşmesindeki etmenlere vurgu yaparak tedavi yöntemleri arasında öne çıkan plazma bağışı hakkında katılımcıları bilgilendirdi.