EĞİTİM

Hepsi pırlanta

GAGEV, LYS ve YKS'de başarılı olan öğrencilere burs verecek. FıstıkPark'ta düzenlenen toplantıda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Hepsi pırlanta

Gaziantep’i Geliştirme Vakfı tarafından LYS ve YKS’de başarılı olan öğrencilere ödül verildi. Ödül töreninde konuşan Vali Davut Gül, kentteki eğitim yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini açıkladı.

Koronavirüs önlemleri nedeniyle Fıstık Park’ta yapılan ödül töreninde konuşan Vali Gül, “Pandemi süreci nedeniyle önlem kapsamında açık havada tören düzenliyoruz. Bu süreçte vatandaşlarımızdan maske, mesafe ve hijyen kurallarına her zaman uymalarını rica ederim. Bu projenin adına ‘PırlantAantep’ diye adlandırdık. Çünkü çocuklarımızı daha güzel ifade edecek bir kelime bulamadık. Sizleri ve sizlere emek veren ailelerinizi ve öğretmenlerinizi kutluyorum” dedi.

GAGEV’n Valilik ve Büyükşehir Belediyesi ile diğer önemli kurumların içinde olduğu, hayırseverlerden de 10 kişilik bir mütevelli heyetinin olduğunu belirten Vali Gül, “Vakfımız iyi olan herşeyi destekliyor. Geçen yıl burslara başladık. Bu yıl 211 başarılı öğrenciye burs veriyor. Devletimizin olanakları çok iyi, size mutlaka burs veya kredi veriyor ama biz de şehir olarak sizlerin yanında olmak istedik” diye konuştu.

LYS’de ilk bin, YKS’de ise ilk 5 bin öğrenci arasına giren herkese burs verdiklerini söyleyen Gül, “Meslek liselerini tercih eden bin öğrenciye de burs vereceğiz. Hepsi birbirinden kıymetli, hepsi çocuğumuz. Eğitim alt yapısını güçlendirmek inşaatı devam eden ve son bir yılda tamamlanan derslik sayısı 4 bin. Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan derslik sayısının dörtte biri son 2 yılda inşa edildi ama yetmiyor. Allah Gaziantep’in hayırseverlerinden razı olsun, her günü biri gelip okul için protokol imzalamak istiyor. Onlarla birlikte yine kamunun da imkânlarını kullanarak eksikleri tamamlayacağız” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise şunları söyledi: 

 “Bir anne olarak ailelerin ve hocalarımızın gayretini biliyorum. Çocuklarımızın konuşmalarından gurur duydum. İlk görev başladığımda tüm okulların onarımını yapacağımızı söyledim. GASMEK diye bir birim kurarak bu konuda önemli çalışmalar yaptık. ODTÜ inşaat mühendisliğini kazanan çocuğumuzun evine gittik. babası amele, ayağında çorap yok ama çocuğunu okutuyor. Eşit şartlarda yarışmak ve gerektiğinde pozitif ayrımcılık yapmak gerekiyor. Bugün GASMEK’ten 127 doktor adayı çıktı”