KÜLTÜR - SANAT

Müzisyenlere hijyen zorunluluğu

Gaziantep'te düğünlerde görev yapacak müzisyenlere hijyen eğitimi şartı getirildi.

Müzisyenlere hijyen zorunluluğu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, korona virüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında şehirde faaliyet gösteren müzisyenlere hijyen sertifikası verecek.

Türkiye Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu (MÜZSAN) işbirliğiyle verilecek eğitimleri tamamlayıp belge alan sanatçılar düğünlerde görev yapabilecek. Belgesi olmayan müzisyenin düğünlerde çalışmasına izin verilemeyecek.

Yeni normalleşme sürecinde düğün, nişan ve kına merasimlerinde çalışan müzisyenlere yönelik Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Daire Başkanlığı’nca sertifika programı düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Tiyatro Salonu’nda MÜZSAN ortaklığında düzenlenen eğitimde, GASMEK sağlık ve hijyen eğitmeni tarafından verilen koronavirüs hakkında bilgilendirme sonrası, temizlik, maske ve mesafe kuralları hakkında sunum yapıldı, çalışma ortamlarında neye dikkat edilmesi gerektiği gösterildi.

MÜZSAN Başkanı Ahmet Onurlu, yapılacak denetimlerde sertifikası olmayan müzisyen ve sanatçıların düğün, nişan ve kına merasimlerinde çalışamayacaklarını açıkladı. Eğitimlerin gayesinin hastalığı bulaştırmamak olduğunu hatırlatan Onurlu,  “En çok bulaşma ihtimali paralarda oluyor, birçok sefer el değiştiriyor düğünlerde. Aza kanaat edeceğiz. Düğünlerin tamamen iptal edilmemesi için 2 saate razı olmak gerekiyor. Kendi çalışma alanımızda tedbir almak gerekiyor. Federasyon olarak biz de denetime çıkacağız. Mikrofonlar sizde amiri sizsiniz oraların. Emniyet güçlerini zor durumlarda bırakmayalım yardımcı olalım” diye konuştu.