SİYASET

Gül 'terör eylemi' dedi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Duygu Delen olayını değerlendirirken kadın cinayetlerini terör eylemi olarak tanımladı.

Gül 'terör eylemi' dedi

Duygu Delen'in ailesine taziye ziyaretinde bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, kadın cinayetlerini terör eylemi olarak tanımladı.

Önceki Perşemde günü eski erkek arkadaşı Mehmet Kaplan'ın ailesine ait  4. kattaki evinden şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını yitiren Duygu Delen’in ailesini ziyareti ziyaret eden Gül, Battalhöyük'te katıldığı toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken  “Kadın cinayetleri terör eylemidir” dedi.

Olayın herkesin yüreğini parçaladığına dikkat çeken Bakan Gül, "Kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet hepimizin için yaralayıcı ortak bir acıdır. Bir baba, bir eş olarak şunu belirtmek isterim ki kadın cinayetleri bir terör eylemidir. Bu eylemlere karşı topyekûn mücadele etmek zorundayız. Bunu yaparken siyasi aidiyetler, mevki ve makamdan, mensubiyetten öte bir yaklaşım içinde olmamız gerekiyor. Aslolan kadının onurudur, insan onurudur, insan haysiyetidir. Dolayısıyla kadın onuru, insan onuru her şeyin üstündedir. Bu mücadeleyi verirken de bu hassasiyetle yaklaşmamız gerekmektedir. Bu süreçte kadına yönelik şiddete asla ama asla tolerans gösterilmemelidir" diye konuştu. 

Kadın cinayetlerini süreç olarak da değerlendiren Gül, "Baktığımızda kadın cinayetleri başlangıçta küçük diye hasır altına itilen bazı olayların büyüye büyüye  cinayetle sonuçlandığını görüyoruz. Hem kolluk hem yargı makamları, toplumun tüm kesimi, şiddet önleme merkezleri dahil duyarlılığın en üst düzeyde olması millet olarak beklentimizdir. Hiçbir şekilde hata kabul edilemeyecek bir süreçtir. Hiçbir şekilde tedbirsiz, özensiz davranılacak bir konu değildir. Her türlü şiddet önemsenmesi ve titizlikle takip edilmesi gereken bir süreçtir. Elbette tüm bu olaylarda yargının elinde dosyada delil durumuna göre karar verilmektedir. Yargı mensuplarının ellerindeki delillerden giderek olayın sonuçlandırılacağına olan inancımız tamdır. Tekrar Duygu Delen kardeşimizin acısını paylaşıyor, bir daha böyle acılar yaşamak istemiyoruz” dedi.