GÜNCEL

Darphane kurmuşlar

Gaziantep'te bir işyerinde Darphane'nin basmaya yetkili olduğu altınları basan kişilere operasyon düzenlendi. Sahte altın basan 3 kişi gözaltına alındı.

Darphane kurmuşlar

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından, darphanenin basmaya yetkili olduğu çeyrek, yarım, tüm ve Reşat altınlarının düşük milyemli (sahte) olarak imal edilerek, Gaziantep ve çevre illerde piyasaya sürüldüğü bilgisi alınması üzerine bir işyerine operasyon düzenlendi.

Operasyonda; 34,5 gram hurda altın, 84.35 gram has altın,  412,05 gram külçe altın,  864,13 gram iki parça halinde aktar (levha) altın,  32 adet baskıya hazır lira altın,  91 adet baskıya hazır çeyrek altın,  7 adet basılmış tam altın,  3 adet basılmış çeyrek altın, bir adet 18 gramlık basılmamış 2.5’luk altın,  13 adet basılmış 1 gramlık altın,  bir adet baskıya hazır Reşat altın,  bir adet basılmış Reşat altın,  7 adet beşi birlik tabir edilen altın yapımında kullanılan kalıp,  78 adet altın yapımında kullanılan kalıp ve altın basımında kullanılan 11 adet makina ve teçhizat ele geçirildi.

Olayla ilgili olarak yakalanan ve 3 ayrı suçtan aranması olduğu tespit edilen şüpheli hakkında tahkikata başlandı.