KÜLTÜR - SANAT

Hasat sona erdi

3. GastroAntep Hasat günleri 4 gün süren etkinliklerin ardından sonra erdi. Etkinlikler bu yıl korona virüs nedeniyle ziyaretçisiz olarak düzenlendi.

Hasat sona erdi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziantep Valiliği koordinasyonunda İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) işbirliğinde düzenlenen 3. GastroAntep Hasat Günleri’nde korona virüs önlemleri nedeniyle ziyaretçisiz yapılan etkinlikleri yaklaşık 2 milyon 500 bin kişi takip etti. 

Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve milletvekillerinin katımıyla gerçekleşen Antepfıstığı hasadı ve şire yapımıyla başlayan etkinlikte ünlü şefler ve gastronomi profesyonellerinin katıldığı workshoplar gerçekleştirildi. Michelin yıldızı şeflerden; Claudio Chinali, Ruben Arnanz, Juan Jose Losada ve Charles Azar’ın sunum yaptığı etkinlikte ünlü Türk şefler Cüneyt Asan ve Ömür Akkor sektördeki başarı hikayesini izleyenlerle paylaştı.

Gastronomi alanında yetkin isimlerin katıldığı “Gastronomide Kadın Girişimciliği”, “Gastronomide Yerel Coğrafya’nın Önemi”, “Gastroekonomi Perspektifinden Tarımsal Üretim”, “Otellerde Yöresel Yemek Günlerinin Turizme Katkısı”, “Gaziantep Mutfağı’nda Markalaşmanın Önemi”, “Bölgesel Ürünlerin Zincir Marketler Adaptasyonu” başlıklı panellerde ise yerellik ve yerel ürünler konuşuldu. Gastronomi turizmi üzerine fikirler beyan edilirken Gaziantep Mutfağı’nın potansiyeline değinildi.