EKONOMİ

30. Yılda 3. Yıldız

Gaziantep'in turistik oteli 30. yılında 3 yıldızlı oldu.

30. Yılda 3. Yıldız

Gaziantep’te 1990 yılından hizmet veren Katan Otel, 30’uncu yılında 3’üncü yıldızını aldı.

Özellikle aile oteli olmasından dolayı yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerin konum, temizlik, rahatlık, fiyat, fayda dengesi, olanaklar ve personellerin güler yüzlü hizmet anlayışıyla tercih ettiği Katan otel, baştan sona yapılan tadilatın ardından yeni modernizasyonuyla konaklama sektöründe daha da güvenilir bir kimliğe kavuştu.

Gaziantep’te şehir merkezinin göbeğinde yer alan Katan otel, tarihi Gaziantep kalesinin yanı sıra Panorama 25 Aralık Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Zeugma Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Sanatları Müzesi, Atatürk Müzesi, Cam Sanatları Müzesi ve Hamam Müzesine yürüme mesafesinde yer alıyor.

Katan otel ayrıca Genel Müdür Batuhan Celal Mamatlıoğlu bünyesinde koronavirüs’e karşı olağanüstü önlemler alarak, Clean Stay (Sağlıklı konaklama) programı ile de artık misafirlerine,  hem düzenli olarak dezenfekte edilen ortak kullanım alanları ve hem de dezenfekte edilip etiketlenen konforlu odalarında hizmet vermeye devam ediyor.

"GAZİANTEP’TE MARKAYIZ"
Hotel Katan Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çalışıcı, Turizm Bakanlığı tarafından 3 yıldıza yükseltilen işletmenin Gaziantep’te hizmet veren ilk turistik otel ioduğunu belirterek, "Katan ismi bizim için muhteşemdir ve onur verici bir markamız var. Güzel şehrimiz Gaziantep’te bir markayız. 30 yıldır otelcilik sektöründe hizmet vermekteyiz. Otelimizin açıldığı ilk yıllarda Gaziantep’te 5 yıldızlı oteller yoktu ve bu nedenle bir çok ünlü isimler otelimizde konaklama yapıyorlardı. Otelimizde 42 odamız mevcut, 2 restoranımız var. Aile oteli olmamızın yanı sıra faaliyete geçtiğimiz ilk günden itibaren elde ettiğimiz saygınlığımızın zedelenmemesi açısından gelen müşterilerimiz konusunda son derece hassas davranıyoruz. Belirli noktalarda belirli kaidelerimiz var. Düzenli ve seviyeli bir işletmecilik anlayışıyla hizmet veriyoruz. Turizm bakanlığı tarafından elde ettiğimiz 3 yıldız sorumluluğumuzu daha fazla arttırıp, daha fazla bizlere kalite kattığına inanıyorum. Biz aslında 3 yıldızın üstündeyiz. Önemli olan yıldız değil hizmettir, temizliktir, müşteri memnuniyetidir” dedi.

KENDİMİZİ YENİLİYORUZ
Arge çalışmalarıyla modern dünyanın yeniliklerini yakalamaya çalıştıklarını ifade eden Akın Çalışıcı, “Ciddi yatırımlarla önemli adımlar atıyoruz. Kendimizi yenilemediğimiz bir günümüz neredeyse yoktur. Çünkü turizm bunu gerektiriyor. Biz sadece Güneydoğu Anadolu değil Türkiye’ye hitap ediyoruz. Güneydoğu Anadolu’da en iyi markalardan bir tanesiyiz. Uygun fiyata ciddi anlamda kaliteli hizmet vermeye çalışıyoruz ve hizmetimiz ile ön planda olma gayreti içerisindeyiz. Bizler turizmciler olarak Coronavirüs nedeniyle oldukça sıkıntılı dönemlerden geçtik. Burada inişli – çıkışlı dönemler yaşadık. Bu günlerin geçeceğine inanıyoruz ve eski performansımıza kavuşacağız. Bizler bölgemizi tanıtacağız, hem yerli hem de yabancı turistleri Gaziantep’e çekmeye çalışacağız. Gelen turistlerimiz memnun kaldıkça biz onure olacağız. Onlar güldükçe biz daha çok güleceğiz. Bizim birinci planda ki hedefimiz kaliteli hizmet anlayışıdır. Bizde para felsefesi ikinci planda gelir o da maddiyat içermesi açısındandır” diye konuştu.

ÇOK İYİ OLMAMIZ GEREKİYOR
Kendisinin aynı zamanda Güneydoğu Anadolu Turizmci Otelciler Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olduğunu hatırlatan Akın Çalışıcı, “Turizmi sürekli takip ederek turizm sektörüne katkıda bulunuyoruz. Otelimiz şehrin tam merkezinde Gaziantep’i temsil ediyor. Güzel şehrimiz Gaziantep’i temsil edebilmemiz için ise çok iyi olmamız gerekiyor. Katan oteli Gaziantep’e layık ve örnek bir tesistir. Güler yüzlü personellerimiz, yeni modernizasyonumuz ve kaliteli hizmetimizle misafirlerimizi bekliyoruz” dedi.