YAŞAM

İlk kez Gaziantep'te başladı

Hayat Evet Sığar (HES) uygulamasıyla toplu taşıma araçlarında karantina ve temaslı takibi Gaziantep’te başladı.

İlk kez Gaziantep'te başladı

Hayat Evet Sığar (HES) uygulamasıyla toplu taşıma araçlarında karantina ve temaslı takibi Gaziantep’te başladı.

Önceki hafta Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin ile Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci arasında Gaziantep Valiliği’nde imzalanan işbirliği protokolü hayata geçti. Gaziantep’te toplu taşıma araçlarına yapılan bir düzenlemeyle, araçlara binenlerin HES kodları Bakanlığın online sistemi üzerinden taranarak takip edilecek.

Uygulamanın başlaması nedeniyle Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, belediye otobüslerinde uygulamayı yerinde gördü. Filyasyon uygulanan vatandaşların araçlara binmesini önleyen “HES kodu” sistemini anlatan Fatma Şahin, ilk kez Gaziantep’te hayata geçirilen uygulama ile toplu taşımanın daha güvenli olduğunu söyledi. Şahin, bakanlığa ait verilerin yine bakanlık sistemi üzerinden anlık olarak alınarak yolcuların kartlarını okutmaları sırasında devreye gireceğini ve karantinada olan kişilerin araçların binmesinin engelleneceğini kaydetti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’ndan gelen genelgeleri uygulamaya dönüştürmek için altyapınız buna uygun olacak ve bunu takip edecek bir sisteminiz gerekli. Valimizin önderliğinde gelen genelgelerde ‘Kim ne yapacak’ ‘Buradaki koordinasyon nasıl sağlanacak’ bunu çalıştık. Büyükşehirlerde bu sistemde en önemlisi toplu taşıma. Gelen genelgelerle beraber artık toplu taşımaya binerken filyasyonda, pozitif vaka veya şüpheliyseniz artık toplu taşımaya binemeyeceksiniz. Ankara’da Sağlık Bakanı Yardımcısı ile Gaziantep Kart çalışma sistematiğini HES Kodu sistemiyle T.C. Kimlik Numarasını nasıl çalıştığını anlattık. TEKNOFEST döneminde de bir protokol imzaladık ve bu sistemin yazılım donanımını hazırladık. Türkiye’de ilk kez İstanbul, Ankara, İzmir dahil Gaziantep burada öncülük ederek örnek oldu. Gaziantep Kart sistemiyle temaslı ve pozitif vaka ise sistem kabul etmiyor. Bu durum bizim için önemli çünkü kişiyi ve toplumu korumamız lazım. Otobüse binen herkesin sağlığını korumamız gerekli. Bunun için de akıllı şehri, akıllı ulaşımın altyapısını kurmuş olmanız gerekiyordu. 2017 yılında akıllı ulaşımın altyapısını oluşturmamış olsaydık bugün bu istenilen talebi yerine getiremezdik. Çok ciddi bir yazılım ve donanımımız, yetişmiş insan gücümüz var. Bu sistem, sağlıklı ve güvenli şehir altyapısını oluşturdu. Vatandaşlardan ricamız çok hızlı bir şekilde ‘HES Kodu’nu kaydettirmesi. Çünkü kendisini, ailesini, yaşlısını koruması lazım. 15 gün içerisinde bu sistemi entegre etmiş olacağız” diye konuştu.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise şunları söyledi:

“Hastanede tedavi olanlar, pozitif vaka olup semptomları göstermeyenler ve temaslı olup 14 gün gözlemlenen vatandaşlar. Özellikle temaslı vatandaşlar salgından her zaman yüksek oranda etkilenmediği için kendini iyi hissettiklerini düşünerek dışarıya çıkabiliyorlar. Bu sistemle toplu salgınla yakından uzaktan temas halinde olan vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmaları engellenecek. Bu ilk gündeme geldiğinde de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir görüşme gerçekleştirdik. Kendisi durumun takipçisi oldu ve ardından Sağlık Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalandı. Genelgeye göre kıyasladığımızda 3 gün gibi kısa bir sürede merkezi yönetimin direktiflerini yerine getirmiş olduk. Ancak bu her ne kadar 3 gün gibi görülse de 2017’de şehirde gerçekleştirilen akıllı şehirler yatırımlarının olduğunu görüyoruz. Gaziantep hazır. Ulaşımda tek kullanımlık kartları ise toplam günlük 300 kişinin kullandığını tespit ettik. Bu da şu anlama geliyor; 10 binde 1 bireysel kart kullanan yolcu var. Bireysel kart kullanan vatandaşların durumu da 15 gün içerisinde formüle edilecek ve ulaşımda HES uygulaması sorgulanmadan yolcu alımı yapılmayacak. Şehrimiz için çok büyük bir avantaj. Ama siz Gazi şehirlilerden bir istirhamım var. GaziantepKart’larınızı ulaşımda kullanmaya özen gösterin her yolcu olabildiğince bu kartlar aracılığıyla ulaşım ihtiyacını gidersin.”