EKONOMİ

İhracatt umutlandırdı

Gaziantep, Ekim ayında 801 milyon dolarlık ihracatla kentin tarihindeki en yüksek aylık ihracatı gerçekleştirildi.

İhracatt umutlandırdı

Gaziantep, Ekim ayında 801 milyon dolarlık ihracatla kentin tarihindeki en yüksek aylık ihracatı gerçekleştirildi.

Gaziantep’te Ekim ayında 801 milyon 378 bin dolarlık ihracat yapılmasını değerlendiren Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, “Bu yılın 10 aylık döneminde Gaziantep 6 milyar 342 milyon 573 bin dolarlık ihracat yaptı. Bu rakam Gaziantep için en çok ihracat kayda alınan dönem olmuştur. İhracatçılarımız; pandeminin olumsuz ekonomik etkilerinden bu kadar hızlı bir çıkış ve toparlanmayla, üzerine bir de rekorlar kırarak ne kadar güçlü olduklarını bir kez daha gösterdiler” dedi.

Gaziantep’te bin 683 firmanın ihracat yaptığını belirten Kileci, “Geçtiğimiz ay aktif olarak ihracat gerçekleştiren ihracatçı sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek ayına ulaşmıştır. Bölgemizin en büyük gücü olan ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum. Vergi ve SGK prim borçlarının yeniden yapılandırılması da tüm işletmelerimize ve vatandaşlarımıza özellikle bu süreçte büyük bir rahatlık sağlayacaktır” diye konuştu.

Gaziantep’in ihracatının ithalatı karşılama oranının ise yüzde 145 olduğunu belirten Başkan Kileci, en çok ihracat yapılan ürünlerin tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu kaydetti.

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise, “Gaziantepli sanayiciler olarak Koronavirüse ve yaşanılan bütün zorluklara rağmen mücadelemize devam ediyoruz. Bu çabamızın meyvelerini de alıyoruz. 2019 yılını kent olarak 7.5 miyar dolarlık rekor ihracatla kapatmıştık, inşallah yılsonunda bu rakamın da üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Yılın son çeyreği ihracatımızda daha yüksek değerlere ulaştığımız aylardır. Olağanüstü bir durum olmadığı takdirde Kasım ve Aralık ayı ihracatımızla birlikte yılı güzel rakamlarla kapatacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

2020 yılının tüm dünya için zorlu geçtiğini söyleyen Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım da, tüm zorluklara rağmen Gaziantep’in önemli adımlar attığını belirtti. Yıldırım, “Küresel anlamda olumsuz tabloda görünen en net şey üretim ve üretilenin yurt dışı pazarlara ihracının önemi oldu. Biz her zaman üretim ve ihracat vurgusu yaptık. Gaziantep bu açıdan örnek bir modele sahiptir. İş insanlarımızın aklında her zaman üretim ve ihracat, bu yönde gelişme çabası vardır” diye konuştu.

Yıldırım, “Ekim ayında elde ettiğimiz rakamla 2020 yılını tarihi bir ihracat rekoruyla kapatma umudumuz iyiden iyiye arttı. Aynı şekilde Ocak-Ekim döneminde 6 milyar 342 milyon dolarlık ihracat ile ülke ihracatının yüzde 5’ini gerçekleştirme başarısı gösterdik. Üst üste 4 aydır en fazla ihracat yapan 5’inci il olduk. Gaziantep’in üretim ve ihracat azmi tüm şehirlerimize örnektir, zorlu ekonomik sıkıntılardan çıkışa anahtardır” dedi.