EKONOMİ

Gülsan Tekirdağ'da fabrika açtı

Gülsan Holding Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde yıllık 36 bin ton non-wowen kumaş üretecek fabrika kurdu.

Gülsan Tekirdağ'da fabrika açtı

Gülsan Holding Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde yıllık 36 bin ton non-wowen kumaş üretecek fabrika kurdu. Fabrikanın açılını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptı.

Ergene 1. Organize Sanayi Bölgesinde 95 milyon Euro yatırımla kurulan MAF Elyaf fabrikasında 140 kişinin istihdam edileceğini ve yıllık 36 bin ton non-wowen kumaş üretimi yapılacağını söyleyen Bakan Varank, “Programlarımızda bizi en çok heyecanlandıran işler, sahada sanayiciyle buluşma ve yapılan yatırımları görme oluyor. Çünkü burada o ihracat rakamlarını, alınteri ve özverili çalışmayı çok daha iyi anlayabiliyoruz” dedi.

Varank, “Açılan her yeni fabrika, bulunduğu yerin istihdam ve ihracat potansiyeline sunduğu katkının yanı sıra Türkiye’nin sanayi altyapısın da besliyor, zenginleştiriyor. Dünya ekonomisi Kovid-19 salgınıyla ivme kaybederken Türkiye bu süreçte vizyoner politikalarla emsallerinden pozitif yönde ayrıştı. Sadece son 6 ayda benim katıldığım programlarda yoğun bakım cihazının seri üretimine başladık. Türkiye’nin otomobilinin fabrikasını temelini attık, makine sektöründeki 10 projesine destek verdik ve 1 milyar liralık yatırımın önünü açtık. Her tarafta fabrikalar açtık, yeni merkezlerin temelini attık” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla son dönemde Gaziantep’te üretime geçen 300 fabrikanın toplu açılışını yaptıklarını anımsatan Varank, “Yüzlerce, binlerce vatandaşımıza istihdam kapısı açan bu fabrikaların açılışına muhalefet lokanta dedi, eczane dedi. Bu tesislerin ne olduğunu kendilerine tek tek gösterdik. Bugün de devasa bir fabrikanın açılışını yapıyoruz. Bu muhteşem fabrikayı içerden açıyoruz ki ‘terzihane açtılar’ denilmesin. Topçuoğlu ailesi 1940’larda iş hayatına açılmış. Sadece Gaziantep’te 5 fabrikaları var. Bugün de yeni bir fabrikayı Tekirdağ’da açıyorlar. Tabi muhalefet bir firmanın birden fabrikası olabileceğini akıl dahi edemiyor” dedi.

95 milyon Euro yatırımla yapılan fabrikada 140 kişinin çalışacağını açıklayan Bakan Varank, “Burada yılda 36 bin ton non-wowen dediğimiz kumaş üretilecek. Bu kumaş maske, tulum, hasta ve bebek bezi gibi ürünlerin temel girdisini oluşturuyor. Bu fabrika yılda 35 milyon dolar ihracat yapmayı hedefliyor. Türkiye bu kumaş türü üretiminde dünyanın sayılı üreticileri arasına girdi” diye konuştu.

Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu ise, holding bünyesinde 2004 yılında Gaziantep’te başladıkları non-wowen yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, Kovid-19 salgınıyla bu kumaş türünün stratejik öneme sahip olduğunu söyledi. Topçuoğlu, “Spunbond üretimlerimizle medikal sektörde üretim yapan maske, tulum, ve önlük üreticilerinin ana hammaddelerini zamanında karşılayarak gerek ülkemizin ihtiyaçlarını, gerekse de ihracata katkı sağlayarak ülkemize teknik tekstil alanındaki gücümüzle prestij kazandırdık” dedi.

Törene Bakan Varank’ın yanı sıra Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Gaziantep Valisi Davut Gül, Ergene Kaymakamı Mehmet Emin Taşçı, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ile sanayici ve işadamları katıldı.

Konuşmaların ardından açılış anısına Bakan Varank’a Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustaf Topçuoğlu tarafından Gaziantep yöresine ait el yapımı bakır ibrik hediye edildi. Tören, açılış kurdelesinin kesilmesi ile sona erdi.