EKONOMİ

Model fabrika hizmete girdi

Gaziantep Sanayi Odası tarafından, sanayiciler, akademisyenler ve öğrenciler yeni yatırımlar ve teknolojilerle tanışmasını sağlamak amacıyla kurulan model fabrika hizmete girdi.

Model fabrika hizmete girdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gaziantep Sanayi Odası (GSO) arasında imzalanan protokol ile hayat geçirilen, Gaziantep Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi’nin (Model Fabrika) kurulumu tamamlanarak hizmet vermeye başladı.

Gaziantep Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi; yalın üretim, dijital dönüşüm, ürün geliştirme, enerji verimliliği gibi konularda işletmelerde çalışan personellerin bilgi ve becerilerini artırmalarını sağlayacak. Gerçek bir üretim ortamında katılımcılara bir fabrikanın daha verimli olabilmesi için gereken tüm prosesleri yaparak öğretme imkanı sağlanacak ve teorik eğitimler de verilecek.

Kurulu olan üretim hatlarında pratik eğitimler ve öğren dönüş programları ile katılımcıların kendi fabrika ve işletmelerinde yapacakları dönüşüm çalışmaları için destek hizmetleri sunulacak. GSO Başkanı Adnan Ünverdi, ilk etapta GSO’dan talepte bulunan tüm üye firmalara yarım günlük tanıtım eğitimleri verileceğini açıkladı.

İkinci etapta şartları sağlayan ve talep eden üyeler arasından seçilecek 8 firma ile 4 ay sürecek olan öğren dönüş programı başlatılacağını belirten Ünverdi, "Firmalarında, yalın dönüşüm ve dijital dönüşüm konularında çalışma yapmak, eğitim ve destek hizmetleri almak ve tanıtım eğitimlerine katılmak isteyen firmalarımızın 20 Kasım günü mesai bitimine kadar belirtilen mail adresine göndermeleri gerekiyor” dedi.

Model Fabrika’nın KOBİ’lerin Endüstri 4.0’a geçişlerini kolaylaştıracağını kaydeden Adnan Ünverdi, “Ülkemizde ilk etapta 7 şehirde kurulacak model fabrikadan birisini odamızın girişimleri sonuncunda kentimize kazandırdık. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını dolayısıyla önemi daha da artan dijitalleşmeyi hızlandıracak model fabrikamız firmalarımızın gücünü artıracak ve rekabet avantajı sağlayacak. Tüm üye firmalarımızın da sunulan imkanlardan faydalanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Ünverdi, “Fabrika ve işletmelerin verimliliklerinin artmasına büyük katkıları olacak ve sanayide dönüşüme öncülük edecek Model Fabrika’nın kurulmasına destek veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), İpekyolu Kalkınma Ajansı, ilgili kurumlar ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum" dedi.