EKONOMİ

Ezogelinler ihracatçı oldu

İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından açılan Tarım Okulu’nda eğitim gören 7 kadın kurdukları Ezo Gelin kooperatifi sayesinde yurt dışına dondurulmuş, kurutmalık sebze ihraç etmeye başladı.

Ezogelinler ihracatçı oldu

Gaziantep’te, Kalkınma Ajansı tarafından açılan Tarım Okulu’nda eğitim gören 7 kadın kurdukları Ezo Gelin kooperatifi sayesinde yurt dışına dondurulmuş, kurutmalık sebze ihraç etmeye başladı.

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA),  tarafından 5,5 milyon TL destek ile Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde açılan Tarım Okulu’nun ilk mezunları ihracatçı oldu. Modern tarım yöntemlerinin öğretildiği okulda eğitim alan 200 kadından 7’si Ezogelin Kooperatifi’ni kurarak  ilçede önemli bir gelir kapısı olan kurutulmuş sebzeleri yurt dışına ihraç etmeye başladı.

İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, Tarım Okulu’nda bölgede çiftçilik yapan kadınlara öncelik verdiklerini belirterek, “Kadınlarımız merkezde olmak üzere buradaki üreticilerimize girişimcilik, yöresel ürünleri işleme, kooperatifçilik, satış, pazarlama ve markalaşma konusunda eğitimler verdik. Okulumuzdan şu ana kadar 220 çiftçimiz faydalandı. Bunlardan 200'ü kadın kursiyerler.” dedi.

Geleneksel yöntemlerle tarım yapan kadınların okul sayesinde teknik eğitim aldıklarını, nitelikli ürünlere yöneldiklerini kaydeden Burhan Akyılmaz, “7 kadın kursiyerimiz örnek bir girişimcilik sergileyerek Ezogelin Kadın Kooperatifi’ni kurdu. Ürünlerini Ezogelin markasıyla iç pazarda satışa sunmaya başladılar. İhracat yapmaları için de gereken desteği vereceğiz” diye konuştu.

Ezogelin Kooperatifi Başkanı Senem Türkkan ise, kooperatiflerinde patlıcan, biber, domates ekip toplayıp sonra da sattıklarını söyledi. Türkkan, “Kooperatif bana ne kattı derseniz kendi ayaklarım üzerinde duruyorum. Kazandığım ilk parayla kızıma telefon aldım. Bir sürü insanla tanışıyorum. Bundan bir süre önce festival vardı. Kendimizi tanıttık, yemeklerimizi tanıttık” dedi.

Kooperatifin kurucularından olan Ziraat Yüksek Mühendisi Saadet Toğaç ise, kooperatif ile Gaziantep genelinde tüm kadınlara dokunmak istediklerini söyledi. Bölgede kurutmalık olarak bilinen kurutulmuş sebzelerin önemli bir gelir kapısı olabileceğine dikkat çeken Saadet Toğaç, “7 kişiyle kurduk ama belki ilerde 70 hatta 700 kadın olacağız” diye konuştu.

Kooperatif üyesi kadınlardan Tuğba Taşdemir de, genç yaşta yaptığı evliliğini bitirmek zorunda kaldığını, 3 çocuğundan 2’sini maddi durumu iyi olmadığı için eski eşine bıraktığını anlatarak, “Bir kızım yanımda. Bu kooperatife geleli 2 ay oldu. İyi ki girdim, kızımla kendi ayaklarım üzerinde durmaya çalışıyorum. Burada kendimi geliştirerek 2 çocuğumu da yanıma almak istiyorum” dedi.