YAŞAM

Medyayı suçladı

Gaziantep'te 17 yaşındaki Duygu Delen'in şüpheli ölümü nedeniyle tutuklu yargılanan sanık Mehmet Kaplan, medyayı suçladı: Medya olmasa 3 aydır içerde yatmazdım.

Medyayı suçladı

Gaziantep'te eski erkek arkadaşının 4. kattaki evinden şüpheli şekilde düşerek yaşamını yitiren Duygu Delen'in ölümüne ilişkin davada 'cinayet' ve 'cinsel istismar'dan tutuklu bulunan Mehmet Kaplan bugün ilk kez hakim karşısına çıktı.

Gaziantep 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada katil zanlısı Mehmet Kaplan ifade verdi. Duygu Delen ailesinin avukatları mazeret beyan ederek duruşmaya katılmazken Aile Bakanlığı, Gaziantep Barosu, Gaziantep Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, Kahramanmaraş Barosu müdahil olma talebinde bulundu.

SEGBİS üzerinden ifadesi alınan sanık Mehmet Kaplan, Duygu Delen ile evlenmek istediğini ancak Duygu’nun açık kıyafetler giymesi ve eski erkek arkadaşları ile kendisinin eski kız arkadaşları nedeniyle sık sık tartıştıklarını söyledi.  Olaydan bir gün önce Duygu ile yeniden görüşmek için sözleştiklerini, evde bulundukları sırada gelen mesajlar nedeniyle tartıştıklarını ve Duygu’ya bir tokat attığını, sonra sinirle elini dolabın camına vurarak kanattığını belirtti.

Duygu'nun 'Hastaneye gidelim' demesi üzerine tekrar tokat attığını söyleyen Kaplan, Duygu'nun telefonunu almak istediği ancak Duygu Delen'in vermek istememesi üzerine aralarında 5-10 dakika süren bir arbede çıktığını ileri sürdü. Arbedenin ardından kanayan elini yıkamak için odadan ayrıldığını banyoya gittiğini, geri döndüğü sırada 'halı düşmesi gibi bir ses' duyduğunu, odada Duygu'yu göremeyince balkondan baktığında Duygu'nun yerde olduğunu iddia etti.

"OLAYDAN ÖNCEKİ GECE ESRAR KULLANMIŞTIM"

Psikiyatri tedavisi gördüğünü ve alkol bağımlılığı olduğunu ileri süren Kaplan, yine Duygu'nun kıyafetleriyle ilgili konuşmaya gittiğini öne sürdü. Duygu ile tanıştıktan sonra alkolü bıraktığını belirten Kaplan, günde 1 paket sigara ve bazen esrar kullanımına devam ettiğini, olaydan önceki gece de esrar içtiğini söyledi. Hâkimin, odadaki ve duvardaki kan izlerini sorduğu sanık Kaplan, bilmediğini ve o sırada yerde çok lekesi olduğunu söyledi.

MEDYAYI SUÇLADI

Kaplan “Müdahil avukatlar sadece soru sormuş olduğu için soruyorlar. Olay medyaya yansıdı. Buradan rant devşirmek istiyorlar. Burada geçirdiğim günler bana verilmeyecek. Ben çocuk olmadığım veya erkek olduğum için 3 ayımı yediniz. Bunun tek nedeni medya.  Medya baskısı altında kalarak 3 ay içerde kaldım. Nöbetçi mahkemedeki hakim ifademde haklı olduğumu gördü ama vicdan rahatlatmak için benim 3 ayımı çaldınız. Bu bir işkencedir” dedi. 

 Mahkeme, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı temsilcisinin dışındaki diğer müdahillik taleplerini Yargıtay kararlarına istinaden red ederken olay yerinde yeni bir inceleme yapılması ve sanığın ruh halinin tespiti için duruşmayı 17 Şubat 2021 tarihine ertelendi.