GÜNCEL

Şahin: havamızı temizliyoruz

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, karbondioksit salınımının azaltılmasıyla temiz havayı attırarak şehrin havasını, suyunu, toprağını koruyarak vatandaşları koruyacaklarını söyledi.

Şahin: havamızı temizliyoruz

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, karbondioksit salınımının azaltılmasıyla temiz havayı attırarak şehrin havasını, suyunu, toprağını koruyarak vatandaşları koruyacaklarını söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, gelecek nesillere “sağlıklı yaşanabilir bir dünya bırakmalıyız” anlayışından hareket ederek Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığında yapımına başlanılan Mekanik Biyolojik Ayrıştırma ve Biyogaz Tesisi inşaatındaki son durumu yerinde inceledi.

Merkez Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nın ömrünü yüzde 10 arttıracak, ilk aşamada toplam atık işleme kapasitesinin yıllık 100 bin ton olacağı tesiste, yapacağı işlemlerle karbondioksit salınımı azaltarak havanın kirlenmesi engellenecek. Tesis, toplanan atıkların tamamen otomatik sistemlerle ayrıştırılıp biyolojik atıklar enerji üretimine, atıktan üretilmiş olarak tabir edilen malzemelerle çimento sektörüne yakıt olarak verilecek.

Gaziantep’in havasını, suyunu, toprağını koruyacaklarını bu sayede insanı koruyacaklarını söyleyen Başkan Şahin, yenilenebilir enerjiye dikkat çekerek ilerleyen günlerde 15 megavatlık bir güneş enerji santralinin inşaatına başlanacağını, Türkiye’de kamu kurumu olarak yenilenebilir enerjide üretim sağlayan tek belediye hedefi için emin adımlarla ilerlediklerini kaydetti.

Pandemi sonrası yeni oluşacak dünyanın kodlarını iyi bir şekilde okunması gerektiğinin altını çizen Fatma Şahin, “Bana göre pandemi bir sonuç. Bizim çevre projelerini çok iyi tamamlamamız gerekiyor. En önemli şey küresel ısınmanın engellenmesi. Bu yeni kurulan tesis ile şehrin sağlığı, ekonomisi ve çevre için bütün dünyaya ve Türkiye’ye örnek bir proje olacak. İçerisinde hem mekanik hem de biyolojik ayrıştırma var. Daha da önemlisi şu anda havayı kirleten karbondioksit salınımı azaltılacak” dedi.

Tesisinin 10 milyon dolarlık bir proje olduğunu söyleyen Şahin, “Türkiye’ye örnek büyük bir çalışmayı hayata geçireceğiz. Bu mesele bir çevre, Gaziantep’in havasını temiz havaya dönüştürme, insanımızı koruma meselesi. Pandemi ile birlikte gördük ki bizim yaptığımız bu iş daha stratejik bir öneme sahip oldu. İhtiyacımız olan enerjiyi kendi şehrimizde üreteceğimiz bir yapının altlığı konumunda bulunuyor bu tesis. Bunun yanı sıra fosil yakıtları karbondioksit salınımı yaparken havayı kirletiyor. Bu yenilenebilir enerji kaynağı ile de temiz havayı temin etmiş olacağız” diye konuştu.