SAĞLIK

İkinci kez şifa verecekler

Gaziantep Üniversitesi'nde görev yapan 10 doktor kovid-19 hastaları için toplu halde plazma bağışı yaptı.

İkinci kez şifa verecekler

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde görev yapan ve Kovid-19 geçirip sağlığına kavuşan hekimler, durumu ağır hastaların tedavisinde kullanılması için immün plazma bağışladı.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Belgin Alaşehirli, zorlu günlerde insan sağlığı için büyük bir özveriyle çalışarak takdir toplayan hekimlerin immün plazma bağışçısı olarak da hayat kurtarmaya çalıştıklarını söyledi.

İmmün plazma bağışlayan 10 hekimden biri olan Dr. Ercüment Öztürk ise, “Gaziantep Üniversitesi Tıp fakültesi Hastanesinde hekim olarak çalışmaktayım. Kovid-19 hastalığını yaklaşık iki ay önce geçirmiş bulunmaktayım. Vücudumuzda bu hastalığa karşı oluşan antikorların başka insanlara faydası olması ümidiyle kan bağışçısı olmak istedim. Bu hastalığı geçiren herkesin yeterli süre geçtikten sonra bağışçı olarak başka insanlara yardımcı olmalarını temenni ediyorum” dedi.

 

Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Handan Haydaroğlu Şahin de, hastalardan klinik olarak iyileşmelerinin üzerinden en az 14 gün geçtikten ve 2 adet PCR test sonucunun negatif çıkmasından sonra plazma kabul edildiğini, ancak klinik iyileşmesinin üzerinden 28 gün geçmişse PCR test negatifliği şartının aranmadığına dikkat çekti. Şahin, plazma bağışının 3 ay içinde yapılabileceğini anımsatarak, “Bilinmelidir ki bir bağış sırasında plazma vererek 3 kişinin hayatını kurtarabilirsiniz” şeklinde konuştu.