EKONOMİ

Çalıştıracak eleman bulamayız

GTO Başkan Yardımcısı ve 8 Nolu Cafe-Restoran Catering Hizmetleri Meslek Komite Üyesi Uğur Acıoğlu, yeme içme sektörüne destek verilmemesi halinde salgın sonrasında çalıştıracak eleman bulamayacaklarını söyledi.

Çalıştıracak eleman bulamayız

Gaziantep Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu, KOVID-19 salgında en çok olumsuz etkilenen sektörlerin başında gelen yeme içme sektörüne yeterli desteğin verilmemesinden dolayı yetişmiş işgücünün farklı sektörlerde çalışmaya başladığını ve önlem alınmazsa pandemi sonrasında çalıştıracak eleman bulamayacaklarını söyledi.

GTO 8 Nolu Cafe-Restoran Catering Hizmetleri Meslek Komite Üyesi de olan Uğur Acıoğlu, bugüne önemli sorunlarının kalifiye eleman bulamamak olduğunu, ancak pandemi nedeniyle zorlanan işletmelerin şimdi de yetişmiş çalışanlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, “Bir an önce bu konuda aksiyon alınmasını bekliyoruz” dedi.

Salgın nedeniyle alınan kısıtlama kararları kapsamında, kafe ve restoran gibi işletmelerin paket servis dışında hizmet veremediğine dikkat çeken Acıoğlu, “Ne yazık ki işler sadece paket servise izin vermekle dönmüyor. Bugüne kadar yeme içme sektörünün Gaziantep’teki en önemli sorununun kalifiye eleman olduğunu dile getirdik. GTO olarak da bu konuda aksiyon almaya çalıştık. Biliyoruz ki siz dünyanın en lezzetli yemeğini de yapsanız, mekânınız ister lüks ister salaş olsun müşteri memnuniyeti hizmet kalitesinden geçiyor. Yani yemeğinizi müşteriye servis eden eleman kazandırıyor size. Sektör olarak bu kalitede yetişmiş çalışan bulmakta zorlanıyorduk. Şimdi ise var olanları kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız. Ne yazık ki çalışanlarımız faaliyetleri devam eden sanayi sektöründe iş bulmaya başladı. Sonuçta geçindirmekle yükümlü oldukları aileleri var.  Bir gastronomi kenti olan Gaziantep ticari hayatının bel kemiği olan sektörümüze özel desteklerin hayata geçirilmesine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Acıoğlu, uygulanan kısıtlamaların toplum sağlığı için alınması gereken tedbirler olduğunu, salgın tehlikesi geçtikten sonra insanların gelir kaynaklarını kaybetmemesi için bahse konu işletmeler için özel çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Ülke genelinde sektörde 50 binin üzerinde işletmenin faaliyet gösterdiğini, sadece Gaziantep’te odalarına kayıtlı 400 işletme bulunduğunu belirten Acıoğlu, “Bu yüzlerce aile, binlerce kişinin ekmek kapısı olan bu işletmelerin faaliyetlerine devam edebilmesi için aksiyon alınmasını bekliyoruz. Bu bağlamda; pandemi sürecinde çekilen krediler başta olmak üzere ödemelerin için 1 yıl ertelenmeli.  Yapılandırma taksit ödemeleri yılsonuna alınmalı. Öte yandan 1 Eylülden itibaren olan ve taksitlendirmeye girmeyenler borçlar da yapılandırma kapsamına dahil edilmeli. Bu zor dönemin ticari itibarı zedelememesi için çek, senet ödemeleri yapamayanların sicilleri etkilenmemeli, kira ödemelerini yapamayanlar için icra takipleri durdurulmalı. İşletmelerimiz çalışamasa da işyeri kiraları devam ediyor. Pandemi döneminin tamamını kapsayacak şekilde mülkiyet sahiplerinin tahliye davası açamaması ve de kira sözleşmelerinin uzaması yönünde uygulamalar devreye alınmalı.” dedi.