EKONOMİ

Çiftçiye fide desteği

Şahinbey Belediyesi, ilçedeki çiftçilere 15 milyon adet sebze fidesi dağıtacak.+

Çiftçiye fide desteği

Şahinbey Belediyesi, ilçedeki çiftçilere 15 milyon adet sebze fidesi dağıtacak. İlçede üretimi yapılan sebzelerin fidesinin dağıtılmasıyla tarımsal üretimin arttırılması amaçlanıyor.  Ücretsiz olarak dağıtılacak fideler için Gaziantep Valiliğinde Şahinbey Kaymakamlığı, Şahinbey Belediyesi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan ile protokol imzaladı. Vali Davut Gül, Şahinbey Belediyesi’nin yıllardır çiftçilere destek verdiğini belirterek, “Belediye Başkanımızın belirttiği üzere 50 milyon liralık destek verildi. Şimdi de 10 milyon liralık bir destek için imza attık” dedi.

Gaziantep’in gastronomi şehri olduğuna dikkat çeken Vali Gül, “İmzalanan protokol, mutfağa giren ürünlerin burada yetiştirilmesi, aynı kalitede yapılması, çiftçinin para kazanması gibi birçok sektörü ilgilendiren bir protokol olacak. Gaziantep’te ilçelerimizin hemen hemen tamamında çiftçi sayılarımız artıyor, ama Şahinbey’deki artış diğerlerine göre çok daha fazla. Bu da Şahinbey’de verilen desteğin çiftçide bir karşılılığının olduğunu gösteriyor. İnsanlar destek gördükçe toprağına da daha çok sahip çıkıyorlar. Buna katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, Şahinbey Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlamında birçok alanda farklı uygulamalar ile şehre değer kattığını belirtirken, Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da, çiftçilere her türlü desteği verdiklerini söyledi. Tahmazoğlu, “Bugüne kadar 9.650 ton buğday ve arpa, 10 bin ton gübre, 14.000 ton yem desteği verdik. 10.000 ton daha ilave edeceğiz. Yine 900 bin zeytin ve fıstık dağıttık. 243 ailemize 184  adet büyükbaş ve 2 bin 567 küçükbaş hayvan hibe ettik” dedi.

Meralara hayvan sulamasında kullanılması amacıyla 11 adet su kuyusu açtıklarını bildiren Tahmazoğlu, “64 köyümüzün arazi yollarını tamamladık. Şimdi ise fide desteği ile alakalı bir protokol imzaladık. Çiftçilerimizin daha kaliteli ürünler yetiştirmesi amacıyla, domates, biber, salatalık ve dolmalık patlıcandan yetiştirmesi için 15 milyon adet fide desteği vereceğiz. Çiftçilerimiz bununla hem daha kaliteli ürünler yetiştirecek hem üretime katkı sağlayacak ve ayrıca kendileri de kazanmış olacak” diye konuştu.

 

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan ise, Şahinbey Belediyesi’nin çiftçilere önemli destekler verdiğini belirterek  “Bu destek ile ciddi bir ihtiyacımızı karşılamış olacaklar. Meralarda da gübreleme ile ilgili çalışmalar yapılacak. Sayın Valimizin destekleri Şahinbey Belediyemizin katkıları ile Şahinbey bölgesindeki meralarda sulama ile ilgili sorun da giderilmiş oldu. Hayvanda olmazsa olmazımız ot, su ve et. Ot ve su ihtiyacı karşılandıktan sonra et verimimiz de artacak” dedi.