YAŞAM

Valilikten mutasyon açıklaması

Gaziantep Valiliği, mutasyonlu hastanın şehirde 10 gün boyunca gezdikten sonra bulunup hastaneye getirildiğini iddialarını yanıtladı.

Valilikten mutasyon açıklaması

Gaziantep Valiliği, kentte görülen 2 mutasyonlu hastadan birinin 10 gün boyunca şehirde dolaştıktan sonra bulunup hastaneye yatırıldığı yönündeki iddiaları yalanladı. Valilik açıklamasında genel prosedürler gereği İngitere'den gelenlerin direk karantinaya alındığı belirtildi. 

Gaziantep Valiliğinden yapılan açıklamada, "Bazı basın mecralarında İngiltere’den Gaziantep’e mutasyona uğramış olan Covid-19 virüsü taşıyan yolcuların geldiği ve hasta olduğunu bile bile 10 gün boyunca şehir içinde dolaştığı ifadelerine yer verilmiştir. Bu ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. Mutasyona uğramış olan Covid-19 vakaları ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığımızın aldığı önlemler doğrultusunda İngiltere’den Ülkemize gelen tüm yolcular gidecekleri illere liste halinde bildirilmekte ve hem yol esnasında hem de kalacakları ikamette izolasyona tabi tutulmaktadır. İlimize İngiltere’den gelen yabancı uyruklu olanlar dahil olmak üzere bütün yolcular da geldikleri andan itibaren sıkı bir izolasyona tabi tutulmuş ve PCR testleri yapılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.