GÜNCEL

Akaryakıt operasyonuna destek

Gaziantep Akaryakıt Bayileri Derneği, 50 ilde düzenlenen akaryakıt operasyonun sektörü kirleten ve imajına zarar verenleri deşifre ettiğini açıklayarak destek verdi.

Akaryakıt operasyonuna destek

Gaziantep Akaryakıt Bayileri Derneği (GABDER) 50 ilde düzenlenen Cumhuriyet tarihinin en büyük “akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı” operasyonunun sektörü kirletenleri deşifre etmede büyük önem taşıdığını açıklayarak destek verdi 

GABDER Başkan Yardımcısı Necmi Alpay, “Bu operasyona katkı sağlayan devletimizin tüm kurum, kuruluş ve mensuplarına şükranlarımızı sunuyor, dernek olarak operasyona tam destek veriyoruz” dedi.
Operasyonla sektörü kirleten ve kamuoyunda itibarını zedeleyen kaçakçıların ipliğinin pazara çıkarıldığını belirten Alpay, “Yıllardır yerelde ve ülke genelinde bu işi namusu ve şerefiyle yapanların mücadelesi bu operasyonla kısmen sonuç verdi. Bu operasyonu, uzun bir zamandır devletimizin vergisini çalarak haksız kazanç elde eden, yatırım yapmadan, emek harcamadan, istihdam sağlamadan asalaklar gibi sektörden beslenen bu hırsız ve arsızların sektörden temizlenmesi ve sektörümüzün hak ettiği saygıyı yeniden kazanması açısından önemsiyor ve destekliyoruz” diye konuştu.

 
Alpay, akaryakıtta vergi kaçakçılığı sorununun yıllardır mağdur tarafı olan sektör temsilcileri açısından bu operasyonunun ülke ekonomisinin bu nedenle uğradığı zararın önlenmesine büyük bir katkı sağlayacak olması bakımından son derece önemli olduğunu belirtti.

Yıllardır sektördeki vergi kaçakçılığının engellenebilmesi için mücadele verdiklerini dile getiren Alpay,  ”Dağıtıcı kriterlerinin daha kurumsal ve sorumluluk taşıyan temimatlı bir yapıda belirlenmesini, bu sektörün devlet hazinesine en fazla katkı sağlayan sektörlerden biri olması nedeniyle bazı kuralların piyasaya giriş engeli olarak değerlendirilmemesini, yazarkasa ve otomasyon sistemlerinin denetiminde etkinliğin artırılması yanında bu sistemleri piyasaya tedarik eden kişi ve kuruluşların akredite edilerek yasal yükümlülüklerinin belirlenmesini ve piyasada çok yüksek oranlarda indirimlerle sürekli olarak yapılan maliyet altı akaryakıt satışlarının anlık denetimlerinin artırılmasını istiyoruz" dedi.

Alpah, "Fatura ticaretine ve mali hafızaya müdahale içeren tüm yasadışı faaliyetleri engelleyecek vergisel düzenlemeler yanında özellikle sektörün bu sorunlarla karşılaşmasının ana nedeni olan %18 lik yüksek oranlı KDV nin % 8 çekilmesi ve yazar kasaya bilgi aktaracak araç bilgi modülünün bir an önce tüm araçlara monte edilmesinin çok kısa bir süre içinde hayata geçirilmesini beklediğimizi özellikle belirtmek istiyoruz. Bu yönde birçok defa raporlar hazırlayarak ilgili makamlar nezdinde girişimlerde bulunduk ve bulunmaya devam edeceğiz. Bu çabalarımızın bu operasyonla kısmende sonuç vermesi sektör temsilcileri olarak bizleri ziyadesiyle mutlu ve memnun etti. Sektörümüzün en önemli sorunu olan vergi kaçakçılığına vurulmuş büyük bir darbe olarak düşündüğümüz Silici operasyonunu gerçekleştiren başta İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, silahlı kuvvetlerimiz olmak üzere devletimizin tüm mensuplarına şükranlarımızı sunuyor ve operasyona tam destek verdiğimizi belirtmek istiyoruz" görüşünü dile getirdi.