SİYASET

Anayasa kararı uygulanır

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Anayasa Mahkemesi’nin CHP milletvekili Enis Berberoğlu'nun başvurusu için ikinci kez ihlal kararı vermesi için "Anayasa mahkemesi kararlarını beğenlenmesek de uygulanması Anayasa gereğidir" dedi.

Anayasa kararı uygulanır

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Anayasa Mahkemesi’nin CHP milletvekili Enis Berberoğlu'nun başvurusu için ikinci kez ihlal kararı vermesini değerlendirdi. Gül, “Anayasa Mahkemeleri kararlarını beğenmesek de uygulanması hukukun bir gereğidir” dedi.

Gaziantep Valiliğinde katıldığı toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Anayasa Mahkemesi’nin CHP milletvekili Enis Berberoğlu hakkında ikinci kez ihlal kararı vermesini değerlendirdi. 

Türkiye’de bireysel başvuru hakkına AK Parti hükümetiyle geçildiğini ve 2012 yılından beri hak ihlali olduğunu düşünen herkesin başvurabildiğini anımsatan Bakan Gül, “Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararlar bildiğiniz gibi bağlayıcıdır. Anayasa hükmü bunu gerektirmektedir. Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı Anayasa’nın bağlayıcılığından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla hukuk güvenliği, hukukun üstünlüğü anlamında olması gereken Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmasıdır" dedi. 

Anayasa mahkemesi kararlarının idareyi, tüm kurumları, gerçek kişileri ve mahkemeleri bağladığını vurgulayan Gül, "Dolayısıyla esas itibarıyla hukukun uygulandığı yerlerde, mahkemelerde de Anayasa Mahkemesi kararlarına uyulması hukukun bir gereğidir. Elbette Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına hepsine katılmadığımız, kabul etmediğimiz, bu süreçte de gerekçeli karar açıklandığında söylenecek çok şey vardır. Tartışılacak, kabul edilmeyecek ama bu uygulanmayacak anlamına gelmez. Kararlar uygulanmak için vardır, hukuk devletinde de kararlar ve hukukun emrettiği hükümler geçerlidir. Dolayısıyla hukuk ve Anayasa neyi emrediyorsa uygulanması gerekir. Adaletin figürü bildiğiniz gibi gözü bağlıdır, kimsenin o gözü açmasına asla izin vermemiz lazım. Adalet başta kendi mekanizması içinde gözünü açmadan, taraf bakmadan hak, hukuk ve adalet neyse onu yerine getirmesi de milletimizin beklentisidir. Olacak olan hukukun emrettiği şeydir. Kararlar elbette eleştirilir, tartışılır katılmayız ama uygulama hukukun bir gereğidir” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesine yönelik hakaret içerikli yoruma yönelik de açıklama yapan Bakan Gül, “Anneler başımızın tacıdır. Cennet ayağının altına serilmiştir. İçişleri Bakanımızın çok muhterem validelerine yapılan bu çirkin ve insanlık dışı ifadeleri kınıyorum, lanetliyorum. Bu alçak, haysiyetsiz ifadeleri kullanan kişinin de hukuk önündeki hak ettiği en ağır cezayı alacağına inanıyorum. Hukukun, yargının bu anlamda hak ettiği cezayı vereceği inancımız tamdır. Bakanımızın muhterem validelerine de acil şifalar diliyorum. Hiç kimsenin annesine, eşine, ailesine kötü söz söyleme, küfretme hakkı yoktur. Kadınlar bizim onurumuzdur, nerede olursa olsun insan onuruyla yaşar. Kimin annesi olursa olsun, kimin evladı olursa olsun en ağır şekilde elbette kınamak ve bu tür yakışıksız ifadeleri engellemek hepimizin görevidir. Bu konuda yasalarda da bir ihtiyaç olması halinde ki kanunlar toplumun ihtiyaçları için çıkarılır. Elbette bu konuda da yapılması gereken değerlendirmeler yapılır. Bu konuda müeyyideleri daha arttırıcı ihtiyaçlar varsa bunların konuşulması tabiidir bunun yeri de kanun yapıcı olan Meclis’tedir. Yargı dağıtımı mahkemelerdedir, sosyal medyada değil” diye konuştu.