GÜNCEL

Gaziray'ın trenlerini TURASAŞ yapacak

Gaziantep’te iki sanayi bölgesi ve şehir merkezini birbirine bağlayacak Gaziray’da kullanılacak tren setleri TURASAŞ tarafından imal edilecek.

Gaziray'ın trenlerini TURASAŞ yapacak

Gaziantep’te iki sanayi bölgesi ve şehir merkezini birbirine bağlayacak Gaziray’da kullanılacak tren setleri TURASAŞ tarafından yerli ve milli olarak imal edilecek. TURASAŞ ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında düzenlenen protokol imza törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, milletvekilleri ve protokol mensupları katıldı.

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Anadolu’da bir şehre girer girmez o şehrin nizamından, temizliğinden, gelişmişliğinden, tarihi mirasına sahip çıkışından hangi belediyenin yönetimde bulunduğu anlamanın mümkün olduğunu söyledi. Karaismailoğlu “ Çünkü bizim geleneğimizde belediyecilikte başarılı olmanın yolu halkla iç içe olmak ve onların ihtiyaçlarına kulak vermektir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de bu ufka sahip bir anlayışla yönetiliyor. Hükümet ve belediye el ele vererek pek çok vizyon projesini hayata geçiriyoruz" diye konuştu. 

Bakanlığı ve belediye arasında imzalanan protokolle Bakanlık tarafından yapılan Gaziray projesinin İstanbul’da Marmaray, İzmir’de İzban, Ankara’da Başkentray’ın ardından Gazianteplilere de metro konforunda banliyö hizmeti vereceğini bildiren Karaismailoğlu, "Bu proje TCDD Genel Müdürlüğümüz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle 2,3 milyar liralık dev bir yatırım. Gaziantep kent merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine nefes aldıracaktır. Gaziray çalışmaları kapsamında 26 kilometre, 4 hat demiryolu inşaatı, 16 adet istasyon binası, banliyö ve hızlı tren setlerine uygun depo binası yapıyoruz. Güzergahın 20 kilometresi ile 10 istasyonu tamamladık. Diğer kısımları da yılsonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Projede kullanılacak tren seti için açılan uluslararası ihaleyi TURASAŞ’ın en uygun teklifi vererek kazandığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Bu ihaleyi milli kuruluşumuzun kazanması ve araçlarımızın yerli kaynaklar kullanılarak yapılacak olması sevinç ve gurur kaynağıdır. TURASAŞ, kendi tekniğimizle, yerli ve milli deneyimlerimizle ürünlerini ortaya koymaktadır. TURASAŞ sayesinde yakın gelecekte lokomotiften vagona, elektrik tren setinden banliyö tren setine kadar neredeyse bütün raylı sistem araçları Türkiye’de yapılıyor ve ihraç ediliyor olacaktır. TURASAŞ’ta Gaziray için yapılacak araçların toplam maliyeti 47 milyon Euro’dur. İşletme hızı 120 kilometre ve araç gövdeleri alüminyum olacak tren setleri toplam bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacaktır. İlk 2 set 24ay, setlerin tamamı ise 28. ayın sonunda teslim edilecektir” diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise kentin büyük bir ihtiyacını karşılayacak bir projenin hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek projeye destekleri için Bakan Karaismailoğlu, Bakan Gül ve Gaziantep milletvekillerine teşekkür etti. Belediyede güçlü bir ekiple çalıştıklarını söyleyen Fatma Şahin, “Tüm çalışmalarımız halkımız yaşam kalitesini daha da yükseltmek içindir. Bu proje ile GATEM sanayi bölgesi ve Organize Sanayi Bölgesi kent ve birbirlerine bağlanacak. Ulaşımda ve maliyetlerde büyük kolaylık sağlanacak” dedi.