YAŞAM

Çok yaşa Ayşe!

Gaziantepli skolyoz hastası Ayşe Kete, omurga eğriliği nedeniyle yaşadığı acıları ve ailesinin yaşadığı ekonomik zorlukları bir kenara bırakarak sokakta aç kalan hayvanlara yiyecek ulaştırmaya çalışıyor.

Çok yaşa Ayşe!

Gaziantepli skolyoz hastası Ayşe Kete, omurga eğriliği nedeniyle yaşadığı acıları ve ailesinin yaşadığı ekonomik zorlukları bir kenara bırakarak sokakta aç kalan hayvanlara yiyecek ulaştırmaya çalışıyor.

Doğuştan Skolyoz (omurga eğriliği) hastalığı nedeniyle yürümekte zorlanan Ayşe Kete (23), inşaat işçisi bir baba ile ev hanımı bir annenin çocuğu olarak  dünyaya geldi. 2 ve 11 yaşlarındayken iki kez ameliyat olan Ayşe Kete, yürümekte zorlanınca ortaokuldan sonra okulu bıraktı. Liseyi açık öğretimden bitiren genç kız, Gaziantep’te özel bir hastanede çağrı merkezinde çalışmaya başladı.

Çocukluğundan beri hayvanları seven genç kız 3 yıldır imkânları ölçüsünde sokak hayvanlarıyla ilgileniyor. Engeli nedeniyle 15-20 kiloluk mama paketlerini taşıyamadığı için küçük kovalara doldurup sahipsiz hayvanlara ulaştıran genç kız, “Babam astım hastası olduğu için düzenli çalışamıyor. 2 kardeşim de ilkokula gidiyor. Eve ben ve kuaförlük yapan kardeşim bakıyoruz. Evimiz kira, pandemi nedeniyle kardeşimin işleri de iyi gitmiyor. Durumumuzu bilenler ‘Siz zaten yoksulsunuz. Engelin de var, kendiniz doydunuz da sıra köpeklere mi geldi?’ diyerek aşağılıyor. Engelim nedeniyle insanlar bana karşı çok önyargılı davranıp, kalbimi kırıyor ama ben yılmayacağım. Çünkü sokağa hayvan beslemeye çıktıkça kendimi daha çok huzurlu hissediyorum. Bir kedinin, köpeğin başını okşadığımda dünyalar benim oluyor” diye konuştu.

 

KİTAP YAZACAK

Kovid-19 salgını nedeniyle Kısa Çalışma kapsamında eve gönderilen genç kız, aldığı para evin harcamalarına yetmediği için yaptığı kokulu sabunları satarak hayvanlar için mama satın alıyor. Yürümekte zorluk çektiği için uzaktaki hayvanlara ulaşmakta zorluk çektiğini söyleyen Ayşe Kete, “Kardeşim kredi çekip bir araba almıştı, o arabayla hafta sonları uzaktaki yerlere besleme yapıyoruz. Bazen yakıt olmuyor, gitmekte zorlanıyoruz. Hatta geçen günlerde yakıt bitince yolda kaldık. Genellikle mama götürüyoruz ama bazı köpekler mamayla beslenmeyi bilmediği için onlara tavuk kırıntısı alıyoruz. İlerde sokaktaki hayvanların durumunu anlatan bir kitap yazmayı düşünüyorum. Bu kitap satılırsa onun geliriyle bir yer açıp sokaktaki tüm hayvanları toplayıp bakmayı düşünüyorum” diye konuştu.

URFA'DAN GELEN ŞANSLI

 Gaziantep dışına da gidip hayvanlara yardımcı olmayı istediğini söyleyen Ayşe Kete, “Geçenlerde Şanlıurfa’dan bir köpek getirdiler. Uzun süre açlık ve bakımsızlık nedeniyle hastalığa yakalanmış. Eve getirince halini gören annem oturup ağladı. Evimizin bir odasını kendisine ayırdık. Oraya yatak yaptık, sürekli ilaç ve yiyecek veriyoruz. Ne kadar çabuk kilo alırsa hastalığı hızlı atlatırmış. Adını Şanslı koyduk. Tüm aile seferber olduk, onu en kısa sürede iyileştirmeye çalışıyoruz” dedi. 

Kaynak: SABAH