KÜLTÜR - SANAT

Bunaltamadan yönlendirin

SANKO Okullarınca düzenlenen söyleşi programına konuk olan Piyanist ve Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, müzik konusunda çocukları bunaltmadan keyifli çalışmalara yönlendirmenin önemine dikkat çekti.

Bunaltamadan yönlendirin

SANKO Okullarınca düzenlenen söyleşi programına konuk olan Piyanist ve Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, müzik konusunda çocukları bunaltmadan keyifli çalışmalara yönlendirmenin önemine dikkat çekti. 

SANKO Okulları’nın düzenlediği “Ortak Dilimiz Müzik” konulu söyleşinin konuğu sanat dünyasının duayen ismi Dünyaca Ünlü Piyanist ve Devlet Sanatçısı Gülsin Onay oldu.

SANKO Okulları Öğrencisi Eren Adıyaman’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen online söyleşide SANKO’lularla buluşan Onay, kariyer yolculuğunu anlatıp tecrübelerini paylaşarak öğrencilere ve velilere önerilerde bulundu.

Piyanist bir anne ve kemancı babanın çocuğu olarak dünyaya geldiğini söyleyen Onay, “Piyano ve keman sesiyle anne karnındayken tanıştım. Bu benim için büyük şanstı. Piyanoyu annemle çok keyifli bir oyun gibi hatırlıyorum. 3,5 yaşında piyano öğrenmeye başladım” diye konuştu.

Onay, “O yaşlarda nota olarak değil de sadece bir oyun gibi öğrendim. Daha sonra annemle notaları öğrendik, ardından öğretmenle daha ciddi çalışma dönemim başladı ve ilk konserimi altı yaşında TRT İstanbul Radyosu’nda verdim” ifadelerini kullandı.

ÇOCUK YÖNLENDİRİLMELİ

Çocukları bunaltmadan keyifli çalışmalara yönlendirmenin önemine değinen Onay, şunları kaydetti:

“Çocuklara disiplin de vermek lazım. Bu dengeyi sağlamak ailelerin elinde. Çocuğunuz yetenekliyse bunaltmadan keyifli çalışmalara yönlendirmek önemli, illa profesyonel olması şart değil, amatör olarak da bu yolda ilerlenebilir. Bir enstrüman çalmak insanı çok geliştiriyor, ruhu besliyor. İnsanın iç dünyasını zenginleştiriyor. Bu ileriki yıllarda insana eşlik eden güzel bir olanak. Ailelerin mutlaka teşvik etmesi gerekiyor.”

 YETENEK ÇOK ÇALIŞMAKLA DESTEKLENMELİ

“Müziğe ilgi duyan gençler benim gözümde hep çok değerliler. Müziği merak etmek de gerekiyor. Kendini geliştirmek için çok soru sormak lazım. Hiçbir şey kendiliğinden olmuyor” diyen Onay; sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Müziğe ilgi duyan gençler her anlamda desteklenmeli. Ayrıca, başarıya giden yolda yeteneğin yanı sıra çok çalışmak gerekir. Yetenek dışında çok çalışmak ve merak duymak da önemli. Başarıya götüren yol meraktır. Sevgi de çok önemli. İçinize sinecek mesleği seçmelisiniz. Severek bir şey yapmak çok önemli. Severek yaptığınız işte yenilikler ilham verir.”

Programın son bölümünde izleyicilere konser veren Ünlü Piyanist Gülsin Onay, “Çok güzel bir okulunuz ve harika hocalarınız var. Bu buluşmayı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 GÜLSİN ONAY

12 Eylül 1954’te İstanbul’da dünyaya gelen ve piyano eğitimine 3,5 yaşında başlayıp Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında Paris Konservatuvarı'nda eğitim gören Gülsin Onay'a 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. 1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır. Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesi'nin de Sürekli Sanatçısıdır.