GÜNCEL

Elektrikli toplantı

Gaziantep’te son günlerde yaşanan elektrik kesintileri ve enerji sıkıntıları nedeniyle Gaziantep Valiliği’nde toplantı düzenlendi. Enerji dağıtım şirketlerine tepki gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Vatandaş bizden hesap soruyor, yapılanlar sürdürülemez" dedi.

Elektrikli toplantı

Gaziantep’te son günlerde yaşanan elektrik kesintileri ve enerji sıkıntıları nedeniyle Gaziantep Valiliği’nde toplantı düzenlendi.  

Toplantıya Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Müslüm Yüksel, Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Derya Bakbak, MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç ve enerji dağıtım şirketlerinin yetkilileri katıldı.

Toplantıda konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, enerji dağıtım şirketleri ile iletişim sorunu yaşandığını söyledi. Şahin, “Sürdürülebilir ve doğru bir iletişim anlayışı olmadığı için konut ve imarla ilgili önce UKOME’nin oraya nasıl bir altyapı getirecekse, elektrik ve doğalgaz için ne gerekiyorsa dijital ortamda oluşması ve her şey bittikten sonra asfaltın yapılması lazım. Hala asfalt yapıldıktan sonra doğalgazın çekildiği, elektrik direklerinin yer altına alındığı Gaziantep’ten ben utanıyorum. Dolayısıyla bunun sürdürülemez ve devam edemez olduğunu düşünüyorum” dedi.

2014 yılında belediye başkanı olduğunda elektrikle ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını belirten Şahin, “Şehir karanlık, arızalar yapılmıyordu. EPDK’ya gidip masayı vekillerimizle devirdik. Şehrin sorunlarının çözümü için masayı devirmek gerekiyordu. O gün için EPDK Başkanı ve bakanımızın desteğiyle çok büyük bir bütçe aldık şehir için. Türkiye ortalamasının 20 katını aldık. Ulaşılabilirlik sorunu devam ediyordu. İdari olarak bir zafiyet var. 2.5 milyonun ulaşılabileceği bir altyapı için destek verildi. 2015 yılından itibaren sıkıntılar gün geçtikçe azaldı. Bu verilen pozitif desteğin devam etmesi gerekiyor. Biz üstyapıya geçmeden önce altyapıya geçerken kim ne yapacak buna bakıp zayıf olan noktalarda Ankara’dan desteği alıyoruz. Binalar yapılıyor insanlar içine giriyor ama elektrik ve doğalgaz olmadığından herkes bize geri dönüyor. Bugün verilen sözlerin bire bir takipçisi olacağız. Vatandaş bize ‘GASKİ’de ne yaptın?’ demiyor ‘Elektrik niye kesiliyor?’ diyor. Halkın sesiyiz bizler. Biz ne yapacağız? Vatandaşın yaşam kalitesi bizden soruluyor, milletvekilimizden hesap soruluyor. ‘Kardeşim benim bütçem yok’ diyorsanız oturup hal çaresine bakalım. İdari olarak 24 kapasiteyi 4’e düşürdüysen eğer bu sorun. 24’ü 58’e çıkaracaksın. Bu yüzden bununla alakalı kısımda önemli buluyoruz” diye konuştu.     

TANCAN: HER TÜRLÜ ADIMI ATMAKTAN KAÇINMAYIZ

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ise TEİAŞ eliyle 326 milyon TL’lik 21 proje gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bakanlık olarak şehrimizin enerji ve tabii kaynaklarla ilgili her türlü sorununun çözülmesi için gerek sayın valimiz, vekillerimiz gerekse yerel yönetimlerimizle iş birliği halindeyiz. Bizlere yansıyan taleplerin ivedilikle çözümü için bütün imkânlarımızı seferber ediyoruz.  Gaziantep ekonomisiyle her geçen gün büyüyor. Bu artan talebin karşılanması için üç trafo merkezinin daha ihalesini yaptık. Tesis çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Tüm ülkede olduğu gibi Gaziantep’te de elektrik dağıtım faaliyetinin özel dağıtım şirketi tarafından yürütüldüğünü anımsatan Tancan, “Dağıtım şirketi; dağıtım sistemini işletmek, yenilemek, gerekli yatırımları ve bakımları yapmak ve tüm kullanıcılara kaliteli hizmet sunmakla yükümlü. Bizler de denetleyici ve düzenleyici olarak elektrik dağıtım şirketlerimizi sürekli denetliyoruz. Kabul edilebilir kesinti sayısı ve süresinin üzerinde kesintiye sebep olan şirketlere gerekli cezai yaptırımları uyguluyoruz. Vatandaşlarımızın hak ve hukukunu korumak için gerekli her türlü adımı atmaktan kaçınmayız. Hemşehrilerimiz bu konuda müsterih olsun” diye konuştu.