GÜNCEL

Gaziliği kutladık

Antep’e “Gazilik” unvanının verilişinin 100’üncü yıldönümü Ankara ve Gaziantep’te ayrı ayrı düzenlenen törenlerle kutlandı.

Gaziliği kutladık

Antep’e “Gazilik” unvanının verilişinin 100’üncü yıldönümü Ankara ve Gaziantep’te ayrı ayrı düzenlenen törenlerle kutlandı.

Antep’e “Gazilik” unvanının verilişinin 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri dolayısıyla Ankara’ya giden Gaziantep protokolü Anıtkabir’i ziyaret etti.

Ziyarete Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, Ali Şahin, Mehmet Erdoğan, Nejat Koçer, Derya Bakbak, MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan, Nurdağı Belediye Başkanı Ökkeş Kavak, Yavuzeli Belediye Başkanı Mustafa Kemal Sakaroğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, Araban Belediye Başkanı Hasan Doğru, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Ahmet Fikret Kileci katıldı.

BAKAN GÜL: BU DESTANSI DİRENİŞİN KAHRAMANLARI YOLUMUZU AYDINLATACAK

Gaziantep heyeti, “Gazilik” unvanının verilişinin 100’üncü yıl dönümü kapsamında Anıtkabir’deki mozoleye çelenk bıraktı. Heyet, mozoleye çıkan merdivenin önünde hatıra fotoğraf çektirdikten sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Gaziantep’in kurtuluş savaşındaki mücadelesine vurgu yapan Adalet Bakanı Gül, deftere şunları yazdı:

“Kurtuluş Savaşımızın Büyük Komutanı, Cumhuriyetimizin Kurucusu, Aziz Atatürk, Bugün, şehrimiz Gaziantep’e işgal orduları karşısındaki destansı direnişini taltifen Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 8 Şubat 1921 tarihinde Gazilik unvanı verilişinin 100. Yıl dönümünü idrak ediyoruz. Şahinbeyler, Şehitkamiller, Karayılanlar ve nice isimsiz kahramanlar işgalciler karşısına iman dolu, korkusuz yürekleriyle dikilmiş; nüfusunun dörtte biri şehit düşen şehrimizi düşman çizmelerine çiğnetmemiştir. Bu destansı direnişin kahramanları her zaman yolumuzu aydınlatacak bir bağımsızlık şuuru ve yenilgi nedir bilmeyen bir mücadele azminin bize miras bırakmıştır. Geçmişten günümüze farklı mecralarda süregelen ulusların varlık ve varoluş mücadelesinde; şehrimize dünyadaki ilk ve tek gazilik unvanını veren ve 15 Temmuz’da 2’nci kez gazilik unvanı alan Türkiye Büyük millet Meclisi’mizin kadirşinas mensuplarını şükranla yad ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde şehrimizin ve ülkemizin refahı, kalkınması ve istikrarı için durmadan, yorulmadan müreffeh bir Türkiye uğruna gayretle çalışacağız. Bu topraklarda kurtuluşun meşalesini alan, mücadeleyi zafere taşıyıp kuruluşun mührünü vuran tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.  Ruhları şad olsun.”

 

Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki törene ise Gaziantep Vali Yardımcısı Nihat Karabiber, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak, 5'inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hacı Halil Osma, ilçe belediye başkanları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenk konulup, İstiklal Marşı okunmasının ardından protokol üyelerince Türk Bayrağı'na Gazilik Nişanı toka edildi.