KÜLTÜR - SANAT

Akay Sanko öğrencileriyle buluştu

Ünlü yönetmen Ezel Akay, online programda SANKO Okulları öğrencileriyle bir araya geldi.

Akay Sanko öğrencileriyle buluştu

SANKO Okulları tarafından düzenlenen Online Kariyer Günleri programına katılan Ünlü Yönetmen Ezel Akay, insanların yeteneksiz oldukları alanlarda mutsuz olduklarını belirterek “Yeteneğiniz olmayan yerden uzaklaşın” dedi.

 

Lise Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi tarafından düzenlenen ‘Online Kariyer Günleri’nin konuğu Ünlü Yönetmen Ezel Akay oldu. SANKO Okulları 12’nci Sınıf Öğrencisi İpek Akkuş’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen ve Instagramdan canlı yayınlanan Kariyer Günleri Programında SANKO’lularla buluşan Ezel Akay, kariyer yolculuğunu anlatıp öğrencilere ve velilere önerilerde bulundu.

 

Üniversite yıllarında kulüp faaliyetlerine katılmanın yeteneklerin ortaya çıkmasında önemli rol oynadığına değinen Akay, “Yeteneğinizin nerede olduğunu üniversitede tamamlıyorsunuz. Umarım hepiniz özellikle seçtiğiniz bölüm kadar üniversitelerdeki kulüp faaliyetlerine de katılırsınız. Çünkü hem kendinizi ve birbirinizi eğitiyorsunuz hem de yeteneklerinizi keşfetme imkanı yakalıyorsunuz. Bunu asla ihmal etmeyin üniversite yılları bunun için büyük bir fırsat” diye konuştu.

 

“Yönetmen olmak hikaye anlatmak istiyor muyum sorusunun cevabından sonra gelen mesleklerden biridir diyen Akay, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Hikayeler çok çeşitli araçlarla anlatılabiliyor. Özellikle çok sosyal bir insan değilseniz yazarak hikaye anlatmayı deneyebilirsiniz. Müzisyen olabilirsiniz müzik bir hikaye anlatmaz ama o da bir anlatıcılık alanıdır. Tiyatro ve sinema için kendinizi hemen denemelisiniz. Eskiden bu tavsiyede bulunmak çok zordu. Şimdi cep telefonuyla bile kısa film çekebiliyorsunuz. Dijital mecralar çok zenginleşti ve çok çeşitli hikaye anlatma formları sunuyor.”

 

İnsanların yeteneksiz oldukları alanlarda mutsuz olduklarının altını çizen Akay, öğrencilere şu önerilerde bulundu:

 

“Yeteneksiz insan neredeyse hiç yok. Her insanın mutlaka bir alanda yeteneği vardır. Yeteneğiniz olmayan yerden uzaklaşın bırakın o işi başkaları yapsın. Sizi mutlu edecek yerde bulunun.

 

Yönetmenlik yapmak isteyenlere hemen denemelerini tavsiye ediyorum. Kendini test etmek isteyenler 1-2 dakikalık çekimler yapıp kurgulayabilirler. Bu süreçte başta kurgu olmak üzere gerekli araştırmayı internetten yapabilirler. İnternet meleklerle dolu herkes bildiği şeyleri internete bedava yüklüyor. Bu konular kafayı takıp da araştırmıyorsanız bu alanda çalışmayı istemiyorsunuz demektir. Onu keşfedebilirsiniz.”