YAŞAM

Umut oldu

Nakliyeci eşi rahatsızlanınca ev ekmeği yapıp satmaya başlayan Gaziantepli Nurgül Işık Çelebi,10 kilo unla başladığı işini büyüterek günde 1500 ekmek üretir hale geldi.

Umut oldu

Nakliyeci eşi rahatsızlanınca ev ekmeği yapıp satmaya başlayan Gaziantepli Nurgül Işık Çelebi,10 kilo unla başladığı işini büyüterek günde 1500 ekmek üretir hale geldi. Evinin ekmeğini ekmekten çıkaran Çelebi'nin yanında 9 kadın da iş sahibi oldu.

Gaziantep Oğuzeli'ye bağlı Yeşildere mahallesinde yaşayan Nurgül Işık Çelebi'nin nakliyecilik yapan eşi hastalanarak çalışamayınca aile ekonomik sıkıntıya düştü. 'Hayat müşterek diyen Çelebi eşinin bir arkadaşının "Bir torba un alıp ekmek yapın, masrafını da vereyim" önerisiyle 10 kg unla işe başladı. Kızının ve annesinin desteğiyle işini büyüten kadın girişimci bir, iki, üç derken yanında çalışan kadınların sayısını 9'a çıkardı.

Çelebi, "Eşimin işi kötü gidince 'Nurgül kendini göster, iyi gün dostu musun, kötü gün dostu musun? Şimdi belli olacak' diyerek işe giriştim. Gaziantep Kent Konseyi'nin girişimiyle kurulan doğal yaşam pazarı sayesinde daha çok insana ulaştık. Eşim satışa bakıyor, başka işte çalışmasına gerek kalmadı" dedi.

Eşi Hasan Çelebi ise, "Eşim dar zamanda tüm yükümüzü omuzladı. Hani 'erkek varlıkta, kadın darlıkta belli olur' derler ya eşim cidden yoklukta kendisini gösterdi. Şu an 15 gün sonrasının siparişlerini yetiştirmeye çalışıyoruz. Hamur yoğurma ve yumak makinesi aldık. Yumak ve açma makinesinin daha büyüğünü alacağız yakında" dedi.

Nurgül Işık Çelebi'nin ekibinden 4 çocuk annesi Lütfiye Yazgan, "Eşim vefat edince geçim zorluğu çekmeye başladım. Buradan kazandığım parayla Ortamımız çok güzel" dedi.

3 çocuk annesi Aysel Bakır ise "Buradan ilk kazandığım parayla çocuklarıma kıyafet, kendime de gardırop aldım. Şimdi o gardrobun aynasına bakarken gözlerimdeki mutluluğu görüyorum. Burası bana umut oldu" diye konuştu.

Çalışanlardan 3 çocuk annesi Nurgül Terlemez de "Çocuklar okula gidince masraflar için çalışmaya başladım. Kazandığım parayı biriktirip bir traktör aldık" dedi.