KÜLTÜR - SANAT

Menengiç AB yolunda

Gaziantep'in ünlü kahvesi Menengiç, Türkiye'de coğrafi işaret almasının ardından Avrupa'da da tescil edilmesi için Büyükşehir Belediyesi tarafından başvuru yapıldı.

Menengiç AB yolunda

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentin şifalı içeceklerinden Menengiç kahvesinin Türkiye’de coğrafi işaret tescilinin alınmasının ardından Avrupa Birliği’nde de tescillenmesi için başvuruda bulundu.

Menengiç kahvesi, Büyükşehir Belediyesi girişimleri sonucu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaretli ürün olarak tescil edilmişti. Belediye, Menengiç tescilinin ardından Avrupa Birliği’ne de tescili için başvuru yapıldı. Avrupa Komisyonu’nda inceleme, ilan ve tescillenme süreçlerinin ardından Menengiç kahvesinin Gazi şehrin lezzeti olduğu Avrupa’da da kabul edilmiş olacak.

40 coğrafi işaret ve 1 geleneksel ürün ile Türkiye’de en fazla tescilli ürüne sahip olan Gaziantep’in Menengiç kahvesinin yanı sıra Gaziantep mutfağına ait diğer lezzetler olan Antep Lahmacunu ve Antep Fıstığı’nın Avrupa Birliği’nde tescili için çalışmalar sürdürülüyor. 2013 yılında ise Antep Baklavası Avrupa Birliği tarafından tescillenmişti.

MENENGİÇ KAHVESİ

Yabani fıstık ağacının meyvesi olan Menengiçlerin toplanıp, yıkanıp kurutulmasının ardından, kavrularak çekilmesi ile elde edilen Menengiç kahvesi, süt ile hazırlanarak sıcak tüketiliyor. Kafein içermemesi ve yağ asidi zenginliğiyle sağlık bakımından da oldukça faydalı olan, yüzyıllardır Gaziantep’te tüketilen Menengiç kahvesinin, Osmanlı Padişahı 4’üncü Murat’ın Bağdat Seferi sırasında uğradığı kentte kendisine ikram edildiği aktarılır.