GÜNCEL

Kanetevetçi: "Çözümün parçası olacağım"

GAİMDER başkanlığına aday olan mimar Bora Kanevetçi, seçilmesi halinde sektörün sorunlarında çözümün parçası olacağını söyledi.

Kanetevetçi:

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneğinin 18. Dönem Genel Kurul ve Seçimleri 26-27 Mart tarihlerinde Şehitkamil Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Kongrede başkanlığa aday olan mimar Bora Kanevetçi, seçilmesi halinde sektörün sorunlarında çözümün parçası olacağını söyledi.

Bora Kanevetçi, 1992 yılında İstanbul Teknik üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra başladığı mesleğinde başta yap-sat, konut sektörü, otel inşaatları ve kamu projelerine imza attığını belirterek, 30. meslek yaşamına çok önemli deneyim ve tecrübeler yaşadığını, bu tecrübelerini, meslektaşlarının da uygun görmesi halinde GAİMDER Başkanı olarak, sektörle paylaşmaya ve sorunları birlikte çözmeye talip olduğunu söyledi.

Kendisi ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıyla, çoğulcu bir anlayışla bu göreve talip olduklarını söyleyen Kanevetçi, sorunlara fazlasıyla hakim olduklarını, seçilmeleri halinde sadece sorunları ortaya koymakla kalmayıp, sorunların çözümüyle ilgili de önemli çalışmalar yapacaklarını, problemin değil, her zaman çözümün bir parçası olacaklarını söyledi.

Aday olmaya karar verdiği ilk günden bu yana, meslektaşlarının büyük ilgi ve teveccühüyle karşılaştığını ifade eden Kanevetçi, Katılımcı Müteahhitler olarak, ekip ruhu ve birliktelik ile çıktıkları bu yolda gerekli bürokrasi, mevzuat, yönetmelik bilgisine ve tecrübeye sahip olduklarını söyledi.

Yönetimde yer aldığı son 3 yılda, GAİMDER çatısı altında mesleğin sorunlarıyla ilgili çok önemli işler yapıldığını söyleyen Kanevetçi, özellikle otopark yönetmeliğinin ilk süreçte ertelenmesinde ve daha sonra ihtiyaca göre düzenlenmesinde GAİMDER’in önemli bir misyon üstlenerek, sadece Gaziantep değil, Türkiye’de müteahhitlerin mağduriyetinin önüne geçildiğini belirtti.

Bora Kanevetçi,  “Şahsımın girişimleriyle, Müteahhitlik Yasası’ndaki geçmiş yıllarda yapılan bitirme oranı yüzde 40’den yüzde 25’e düşürülmüştür. Ara gruplar çıkarılarak yetki belgesi almak konusunda sıkıntı yaşayan meslektaşlarımızın sorunu çözülmüştür. Bu sayede sadece Gaziantep değil, ülke genelinde sektörümüz fayda görmüştür” dedi.

Kanevetçi, altyapı kuruluşlarıyla da sürekli iletişim halinde olarak, sorunları bire bir çözüme kavuşturan bir anlayış içerisinde olmaya da devam edeceklerini açıkladı.

Göreve seçilmeleri halinde Yönetmeliği daha da geliştirerek faydalı çalışmalar yapacaklarını söyleyen Bora Kanevetçi, özellikle binaların zemin katlarının yüzde 30 kapsamı dışında kalarak sosyal alan olarak kullanılması anlamında çalışmaları olduğunu , böylece üyelerini, zemin katlarda daire yapmak zorunluluğundan kurtarmayı hedeflediklerini söyledi.

Dernek çatısı altında komisyonlar oluşturacaklarını söyleyen Kanevetçi, “Yapı Malzemeleri Komisyonu, Yasa ve Yönetmelikler Komisyonu, İş Güvenliği Komisyonu, Kamu Müteahhitleri Komisyonu, Sosyal Etkinlikler ve Dayanışma Komisyonu, Yerel Yönetimler Komisyonu bunların başında gelecek” dedi.