GÜNCEL

Kırmızı çizgiye çektiler

içişleri Bakanı Süleyman Soylu ve ardından il valilerinin "Kırmızı Çizgimizi Çekiyoruz" sloganıyla duyurduklarında dikkatleri üzerine çeken "Yayalar Kırmızı Çizgimiz" projesi Gaziantep'te de başladı.

Kırmızı çizgiye çektiler

Türkiye genelinde trafikte yayaların geçiş üstünlüğüne yönelik hayata geçirilen ‘Yayalar kırmızı çizgimiz’ uygulaması Gaziantep'te de yaya geçidine kırmızı çizgi çekilerek başlatıldı. 
İçişleri Bakanlığı'nca yurt genelinde başlatılan 'Kırmızı çizgimizi çekiyoruz' projesi Gaziantep'te ilk olarak Sarıgüllük Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde başlatıldı. Vali Davut Gül, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Yaşar Kuş ve polis ekiplerinin bir araya geldiği cadde üzerindeki yaya geçidindeki beyaz renkli şeritlerin bazıları kırmızıya boyandı. Polis ekipleri ise broşür dağıttıkları sürücüleri yayalara yol verilmesi hakkında bilgilendirdi.

Yaya geçitlerinde vatandaşların karşıdan karşıya geçtiği sırada kazalar meydana geldiğini belirten Vali Davut Gül, "İçişleri Bakanlığımız trafik kazalarının azaltılması ve yaya geçidinde kazaların azaltılması için Türkiye genelinde farkındalık çalışmaları yapılıyor. Bugün tüm Türkiye'de eş zamanlı olarak yayaların kırmızı çizgimiz olduğuna dair bir mesaj vermek istiyoruz. Hem yayalara hem de araç kullananların trafik uymalarını ve yayalara yol vermelerini, yayalar da mutlaka yaya geçitlerini kullanarak karşıya geçmeliler" dedi. 

Gün boyunca kentin farklı caddelerinde yaya geçitlerinde bekleyen polis ekipleri sürücüleri uyararak uygulama hakkında bilgi verdi.